Nowe autobusy na zielonych tablicach wyjadą na ostrowskie ulice

0

W czwartek, 3 września zaprezentowało 6 nowych autobusów elektrycznych SOLARIS URBINO 12 Electric, które wyjadą na ostrowskie ulicy. Tym samym ostrowian będzie woziło łącznie 10 „elektryków”.

– W grudniu 2017 roku w Ostrowie Wielkopolski rozpoczęła się era elektromobilności w naszym województwie. Mówimy o tym z dumą i przypominamy o tym z dumą bo to ważny krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej, zeroemisyjnej gospodarce, którą w Ostrowie Wielkopolskim wdrażamy i którą chcemy realizować – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Z dniem dzisiejszym na ostrowskich ulicach witamy 6 kolejnych zero emisyjnych elektrycznych autobusów.

Łącznie na ostrowskich ulicach jeździć będzie łącznie 10 „elektryków”. Wartość inwestycji związanej z zakupem sześciu niskopodłogowych, ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów wyniósł ponad 15 mln złotych, z czego ponad 11 mln zł, to pozyskane dofinansowanie ze środków europejskich.

Ostrowskie autobusy elektryczne ładowane są naszą własna zieloną energią. Ten pierwszy w Polsce ostrowski system ekologicznej elektromobilności to korzyści środowiskowe i ekonomiczne oraz realny przykład spójności i efektywności działań w Grupie Kapitałowej CRK – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Każdy z nowych, 12-metrowych pojazdów elektrycznych będzie miał 24 miejsca siedzące i 69 stojących. Autobusy są napędzane silnikiem elektrycznym, a dodatkowo są doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania. Są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone są w elektroniczny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, monitoring oraz defibrylator.

– Tych 10 autobusów zaoszczędza 291 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie. To jest też skala naszej inwestycji w środowisko i jego ochronę – mówi Beata Klimek.