Na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyjadą kolejne nowe miejskie autobusy. Prezentacja trzech nowoczesnych i ekologicznych autobusów MAN LION’S CITY odbyła się na ostrowskim Rynku w środę 8 maja.

 

To kolejny etap unowocześnienia transportu miejskiego. Koszt zakupu trzech nowych miejskich ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów marki MAN LION’S CITY wyniósł 2 997 000 zł netto (3 686 310, 00 zł brutto), ale co szczególnie ważne, aż 85% tej kwoty to dofinansowanie unijne pozyskane w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

– Kolejne 3 nowoczesne i ekologiczne miejskie autobusy to ważny element jednego
z największych projektów unijnych realizowanych przez Miasto o łącznej wartości ponad 42,5 miliona złotych, w tym niemal 32 miliony pozyskanej dotacji z funduszy europejskich – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Cały kompleksowy projekt objął budowę miejskiego Centrum Przesiadkowego,
ale także biletomaty, które pojawią się w naszych autobusach i przystankach
już w czerwcu, oraz nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne, ścieżki rowerowe, rozbudowę systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego, modernizację oświetlenia ulicznego i wdrożenie systemu ITS.

– Wdrożenie do ruchu nowych autobusów to po rozpoczęciu budowy pierwszej w Polsce sieci miejskiej „zielonej” energii i podpisaniu umowy na największą modernizację sieci kanalizacyjnej w historii miasta kolejne w ostatnim czasie duże i znaczące wydarzenie w ostrowskiej gospodarce komunalnej – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Nowe autobusy to nowoczesne dieslowe ekologiczne 12-metrowe pojazdy, z 29 miejscami siedzącymi oraz 59 stojącymi. Dostosowane są dla osób niepełnosprawnych przez m.in. 2 wydzielone miejsca, rampę do wjazdu wózków inwalidzkich czy przyciski oznaczone alfabetem Braiile’a.

– Co szczególnie istotne nowe autobusy posiadają ekologiczny silnik diesla spełniający Normę EURO 6, a także system cichej, przyjaznej klimatyzacji – wskazuje Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowością są defibrylatory w autobusach, a wyposażenie obejmuje również darmową sieć Wi-Fi i gniazda ładowania telefonów czy tabletów.

W ostatnich latach dzięki pozyskaniu funduszy unijnych do Ostrowa trafiło 10 nowoczesnych autobusów. Najpierw – pierwsze w Wielkopolsce cztery autobusy elektryczne Solaris i trzy pojazdy z silnikiem diesla tego samego producenta. Teraz na ostrowskie ulice wyruszają trzy nowoczesne i ekologiczne diesle MAN z kolejnego projektu unijnego. Razem to aż 10 nowych pojazdów.

– Kolejne nowe autobusy to krok z myślą o mieszkańcach – ostrowskich pasażerach, szczególnie dzieciach i młodzieży korzystających z miejskiej komunikacji w drodze do szkoły oraz naszych seniorach jadących ostrowskimi autobusami do wnuków czy przychodni lekarskich. Ostrowski tabor miejskiej komunikacji został w ostatnich latach bardzo mocno zmieniony i odnowiony, w dodatku co ważne, na ekologiczny
i niskoemisyjny – podsumowuje prezydent Beata Klimek.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments