Okulistyka - szpital w Ostrowie Wielkopolskim
Okulistyka - szpital w Ostrowie Wielkopolskim

W dniu dzisiejszym oficjalnie otwarto wyremontowany Oddział Okulistyczny Chirurgii Jednego Dnia w ostrowskim szpitalu , w którym rocznie przeprowadza się ok. tysiąca zabiegów usunięcia zaćmy.

Pierwszy w historii ostrowskiej lecznicy Oddział Okulistyczny został założony 1967r., czyli z chwilą oddania do użytku nowego budynku szpitala. Przez prawie 25 lat ordynatorem tego oddziału była pani Halina Krzyżagórska. W roku 1991 po przejściu ordynatora na emeryturę, funkcję te objęła pani Maria Cichowska. Oddział Okulistyczny od samego początku był oddziałem pełnoprofilowym, 30 łóżkowym i wykonywał operacje zaćmy, jaskry oraz inne skomplikowane badania oraz leczenie schorzeń oka.

W 1999r. niedofinansowany oddział z przestarzałym sprzętem przestał istnieć. Obecna Okulistyka to reaktywowany w połowie 2018 roku szeroki zakres usług medycznych w nowej formule, który obecnie doczekał się komfortowej siedziby.

– Pełen sentymentu i wzruszenia wspominam Panią dr Krzyżagórska, która była osoba ciepłą i dała wiele ostrowskiej okulistyce. Dziś radujemy się, bo Oddział został przywrócony do życia, bardzo nowoczesny i to, co najważniejsze z bardzo dobrym zespołem medycznym pod kierunkiem dr Bartosza Harasimowicza – powiedział Starosta Paweł Rajski.

O tym jak potrzebny jest oddział okulistyczny w powiecie liczącym 160.000 mieszkańców świadczą statystyki. W przeciągu półtora roku przeprowadzono 1.400 operacji usunięcia zaćmy. Jak podkreśla szef ostrowskiej okulistyki Bartosz Harasimowicz zabiegi usuwania zaćmy to zabiegi wykonywane najczęściej na świecie. Zaćma jest bowiem najczęstszą przyczyną odwracalnej ślepoty wśród społeczeństwa.

Remont okulistyki w ostrowskim szpitalu kosztował 800.000 zł, natomiast zakup sprzętu wyniósł 1,5 miliona złotych. Środki na ten cel pochodziły z budżetu Powiatu Ostrowskiego oraz szpitala.

Zobacz również: Będzie więcej ścieżek rowerowych
ŹRÓDŁOPowiat Ostrowski
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments