fot: wolica.pl

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o utworzeniu kolejnego szpitala jednoimiennego w Wielkopolsce. Opieka nad pacjentami wyłącznie z COVID-19 będzie sprawowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło już dla placówki w Wolicy 10 respiratorów.

– Dziś w trybie natychmiastowym podjąłem decyzję o organizacji nowego szpitala jednoimiennego w Wielkopolsce. Moja decyzja ma związek z coraz większą liczbą zakażeń, do których dochodzi szczególnie na południu naszego województwa. Celem naszych działań jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognisk COVID-19 – tłumaczy Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda wielkopolski poinformował już o decyzji Ministerstwo Zdrowia, które zabezpieczyło 10 respiratorów. Obecnie w szpitalu w Wolicy przebywa 28 pacjentów, którzy zostaną przeniesieni do innych placówek. W nowym szpitalu jednoimiennym do dyspozycji pacjentów będzie blisko 100 łóżek.

Wojewoda podjął także decyzje o transporcie pacjentów z prywatnej placówki do szpitala jednoimiennego w Wolicy. Kierownictwo prywatnego Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu, mimo przeszkolenia nowego personelu, odmówiło przyjęcia pomocy kadrowej.

– Dla wielu z nas to wielki czas próby. Na tę próbę nie można jednak narażać osób najsłabszych – dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Szpital w Wolicy będzie drugą placówką jednoimienną. Pierwszą jest uruchomiony w marcu 2020 roku szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Obecnie w Wielkopolsce liczba zakażeń przekroczyła 1000 osób, zmarły 53 osoby, a 65 wyzdrowiało.