Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków – również i mieszkańcy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce uroczyście obchodzili 11 listopada.

W skalmierzyckim Sanktuarium Maryjnym odbyła się msza święta w intencji ojczyzny, którą sprawował kustosz ks. kan. Sławomir Nowak: Wiem, że dziś będzie dużo mowy o wolnej Polsce, wolności i patriotyzmie, ale chciałbym, abyśmy umieli w tej wolnej Polsce okazywać sobie dużo serca, miłości i życzliwości. Bo patriotyzm nierozłącznie wiąże się z Bogiem. Dzisiaj trzeba dbać o tradycję, nie wolno podcinać korzeni, nie niszczyć tego co piękne i szlachetne.

Po nabożeństwie miało miejsce wręczenie rodzinom Powstańców Wielkopolskich pamiątkowych tabliczek, które zostały wykonane ze ściętego z powodu choroby w roku bieżącym dębu.

Blisko 100-letnie drzewo, które zostało zasadzone przez naszych przodków jako wotum dziękczynne za przywróconą po 123 latach zaborów niepodległość Polski, było nie tylko świadkiem ówczesnej radości i chwały, ale także przez lata nam o niej przypominało – powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak. W miejsce dębu nasadzono nowy, a na pamiątkę tego wydarzenia postawiono tablicę, którą 11 listopada odsłonili Jerzy Łukasz Walczak oraz poseł Tomasz Ławniczak.

Obchody w Nowych Skalmierzycach rozpoczęły się przy pierwszym ratuszu, na ścianie którego znajduje się tablica upamiętniająca odzyskanie niepodległości. To pod nią m.in. władze samorządowe złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Tam też w asyście Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej, Chóru pw. św. Grzegorza, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców zabrzmiało uroczyste „Marsz, marsz Dąbrowski…”. W parafii Bożego Ciała odbyła się sprawowana przez proboszcza ks. kan. Zbigniewa Króczyńskiego msza święta w intencji ojczyzny: Dziękujemy dziś Bogu za dar wolności. Podążając za słowami naszego wielkiego rodaka świętego Jana Pawła II: „Wolność jest dla nas wszystkich zadaniem, które musimy codziennie wypełniać, aby jej nie zaprzepaścić”.

Wiele inicjatyw zostało zorganizowanych także przez działające na terenie gminy stowarzyszenia – w Starym Kinie Chór św. Grzegorza z Nowych Skalmierzyc dał koncert pn. „Najpiękniejsze piosenki południowej Europy”, na którym poza największymi przebojami włoskimi i hiszpańskimi zabrzmiały także pieśni i piosenki patriotyczne.

Na śliwnickich Zawadach Stowarzyszenie Eudajmonia zorganizowało VI Rodzinny Rajd Nordic Walking. Trasa obejmowała około 5 kilometrów, a na finiszu na uczestników czekała grochówka. Harcerze ze szczepu „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich poza tym, że tego dnia brali udział we wszystkich uroczystościach, sami zorganizowali wieczór z grami planszowymi. Natomiast Miejsko-Gminny UKS Pogoń zaprosił miłośników szachów na turniej z okazji Dnia Niepodległości, który rozegrano na sali sesyjnej na stadionie w Nowych Skalmierzycach.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Dariusz Smułka
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments