Od pierwszego dnia czerwca zmienia się czas darmowego wypożyczenia miejskich rowerów. Do tej pory były to cztery godziny – od najbliższego poniedziałku będzie to czas o połowę krótszy. Zmiana ta ma ograniczyć sytuacje, w których rowery są niszczone. Ma też wymóc większą rotację w wypożyczaniu pojazdów.

Ostrowski Rower Miejski cieszy się coraz większą popularnością, jednak coraz częściej rowery są niszczone.

– Na początku istnienia systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego uszkodzenia miały miejsce bardzo rzadko, jednak w poprzednim sezonie rowerowym skala zniszczeń oraz aktów wandalizmu stała się już poważna. Często sprawcami były osoby młode, które nie potrafiły uszanować tzw. dobra wspólnego. Z naszych obserwacji wynika ważny wniosek – to, że ktoś wypożyczał rower na cztery godziny nie oznaczało, że przez ten cały czas tym rowerem jeździł. Pojazd był zabrany ze stacji i często nie był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, który zarządza ostrowskim systemem.

Fakt ten spowodował zmiany w dotychczas obowiązującym regulaminie korzystania z jednośladów – od 1 czerwca zamiast czterech darmowych godzin, każdemu użytkownikowi rowerów miejskich będą przysługiwać dwie godziny bezpłatnego z nich korzystania. Każda kolejna rozpoczęta godzina będzie kosztować 10 zł. Zmiana wysokości opłaty ma, poza ograniczeniem aktów wandalizmu, spowodować większą rotację wypożyczeń rowerów.

Dzięki temu, że każdy rower wyposażony jest w GPS, dokładnie wiadomo, co się z nim w danym momencie dzieje. W przypadku uszkodzenia pojazdu niektórym użytkownikom zablokowana została możliwość korzystania z systemu, egzekwowane są kary pieniężne, a nawet kierowane oskarżenia do sądu.

W jednym z takich przypadków, za zrzucenie pojazdu z kilku metrów, sprawca ukarany został przez sąd kosztami naprawy w wysokości 550 złotych. Rowery będą monitorowane, a sprawcy ich uszkodzeń pociągnięci do odpowiedzialności – dodaje Janusz Marczak.   

Sposób wypożyczenia pojazdów pozostaje bez zmian. Ze względu na ryzyko zarażenia wirusem rowery są na bieżąco dezynfekowane.

Zobacz również: Od lipca nowe zasady gospodarowania odpadami w Ostrowie
ŹRÓDŁOUM Ostrów