zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.,com

Od 1 lipca wejdzie w życie zakaz sprzedaży miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 megawata. Osoby, które paliły miałem z węgla kamiennego będą musiały zaopatrywać się w inny rodzaj paliwa, który jest droższy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych do 30 czerwca 2020 r. obowiązują normy określone dla miałów węglowych. Po tym czasie normy te przestają obowiązywać, a to oznacza, że od 1 lipca nie będzie można sprzedawać miału z węgla kamiennego do gospodarstw domowych i instalacji o mocy do 1 megawata.

Konieczne będzie zaopatrzenie się w inny rodzaj paliwa, który spełnia wszystkie wymogi oraz normy. Są to jednak droższe paliwa, które mogą kosztować nawet dwukrotnie więcej. W niektórych przypadkach konieczna stanie się wymiana urządzeń, które będą dostosowane do paliwa dostępnego na rynku.

Do tej pory miał był jednym z najtańszych rodzajów paliwa dostępnym na naszym rynku. W Polsce jego roczne zużycie szacuje się na ponad 7 mln ton.

Należy jednak pamiętać, że osoby które dokonają zakupu miału przed 1 lipca, będą mogły z niego korzystać.