Przed nami zmiany w zasadach gospodarowania odpadami. Od 1 lipca wszyscy mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zobowiązani będą do segregacji. Wprowadzona zostanie także piąta frakcja odpadów komunalnych – bioodpady. W Ostrowskiej Aplikacji Miejskiej można sprawdzić do jakiego pojemnika należy wyrzucić dany rodzaj śmieci.

Obowiązkowa segregacja to wynik nowych, ogólnokrajowych przepisów. Wszyscy, którzy do tej pory dobrowolnie płacili wyższą stawkę opłaty za odpady niesegregowane powinni niezwłocznie złożyć nową deklarację, w której uwzględnią realizację obowiązku selektywnej zbiórki odpadów.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są wyposażyć ją w brązowy pojemnik o minimalnej pojemności 120 litrów spełniający normę EN-840. W przypadku zabudowy jednorodzinnej mieszkańcy mogą zdecydować o zagospodarowaniu bioodpadów we własnym zakresie, tzn. wyposażyć nieruchomość w przydomowy kompostownik i procesowi kompostowania poddać strumień powstających bioodpadów.

Przybliżyć i usprawnić zasady segregacji odpadów komunalnych ma Ostrowska Aplikacja Miejska, którą można pobrać w sklepach internetowych: Google Play i App Store. W przypadku, gdy mamy ja już zainstalowaną musimy ją zaktualizować.

– Usługa przypomina o nadchodzących terminach wywozów odpadów oraz dostarcza niezbędnych informacji potrzebnych do prawidłowego sortowania śmieci. Dzięki automatycznym aktualizacjom harmonogram jest zawsze aktualny, a dzięki powiadomieniom dzień wcześniej nie trzeba już spoglądać do kalendarza, by pamiętać o przygotowaniu śmieci do odbioru – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowym elementem aplikacji jest wyszukiwarka odpadów. W zakładce „Typy odpadów”, po wpisaniu nazwy odpadu, aplikacja podpowie, gdzie należy go wrzucić.

– Aplikacja ma pomóc mieszkańcom w łatwy sposób sprawdzić, do jakiego pojemnika wyrzucić baterię, czasopismo, czy filtr do kawy. Aplikacja będzie się rozwijać, jest uaktualniana i jeżeli mieszkaniec nie znajdzie w wyszukiwarce danego rodzaju odpadu może zgłosić, by dopisać go do listy – tłumaczy prezydent Beata Klimek.

Odpady, których nie ma w aplikacji można zgłaszać telefonicznie lub mailowo: 62-58 22 226, rgo@umostrow.pl. Będą one na bieżąco uzupełniane.

Zobacz również: Pierwszy odcinek północnej ramy komunikacyjnej Ostrowa otwarty
ŹRÓDŁOUm Ostrów