fot: KWP Poznań

Ubezpieczyciele uzyskali dostęp do bazy z przewinieniami kierowców. Tym samym popełnienie wykroczenia może skutkować nie tylko mandatem i punktami karnymi, ale również wyższą składką ubezpieczenia OC.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, od 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do danych o mandatach i punktach karnych swoich klientów. Dlatego też jak informują m.in. ogólnopolskie media oznaczać to może drastyczne podwyżki stawek za ubezpieczenie OC dla kierowców, którzy często łamią przepisy. Składki OC mogą wzrosnąć dla takich kierowców od kilkunastu procent do nawet kilkuset.

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń nie oznacza to jednak, że automatycznie każda umowa ubezpieczenia zawierana od tej daty będzie uwzględniała ten czynnik ryzyka. Zakłady ubezpieczeń potrzebowały będą czasu na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dostępu, przygotowanie taryf itp. Póki co trudno jest więc określić konkretną datę, od której dany zakład wprowadzi taryfikator uwzględniający punkty karne i mandaty. Jednak od dzisiaj mają już taką możliwość.

Oczywiście będzie to zawsze indywidualna decyzja zakładu ubezpieczeń, jaki wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie będą miały informacje o punktach karnych. Należy jednak liczyć się z tym, że będą miały podobny wpływ jak informacje o przebiegu ubezpieczenia. Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe stanowią większe ryzyko. Ich składki ubezpieczeniowe będą więc to większe ryzyko odzwierciedlały.

Kilka firm ubezpieczeniowych ma już pracować na nowymi taryfami uwzględniającymi dostęp do nowych danych kierowców.

Zobacz również: Kolejna tragedia nad wodą. Nie żyje 26-latek
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Przy kupnie ubezpieczenia warto korzystac z dodatkowych zniżek, jest kod do otrzymania 150zl zwrotu na zakup ubezpieczenia OC/AC w mubi. Aby aktywowac promocje przejdz do porównywarki z tego linka: mubi.pl/id-15S6VI Jeśli ktoś ma ochote może skorzystać bo promocja puki co jest aktywna.