Oddali hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego /zdjęcia/ /wideo/

0

Dzisiaj, 27 grudnia, w 101 Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego delegacje samorządowe, parlamentarzyści wraz z przedstawicielami związków kombatanckich i organizacji społecznych, mieszkańcy miasta oddali hołd Bohaterom tamtych wydarzeń.

Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskim na ulicy Wrocławskiej oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments