szlaki turystyczne
fot: Jarosław Maj PTTK Ostrów Wielkopolski

W tym roku grupa znakarska działająca przy ostrowskim oddziale Polskiego Oddziału Turystyczno-Krajoznawczego wykonała kolejne prace na szlakach południowej Wielkopolski.

Ze środków Powiatu Ostrowskiego odnowiony został fragment o długości 14 km czerwonego szlaku rowerowego „Dookoła Powiatu ostrowskiego” na odcinku Antonin – Ludwików – Czarnylas – Kałkowskie – Chojnik – Kuźnica Kącka – Pawłów – Cieszyn – Sośnie – Moja Wola – Możdżanów – Bogdaj – Smugi – Uciechów – Raczyce – Odolanów – Gliśnica – Chruszczyny – Cegły – Janków Zaleśny.

Ponadto wykonane zostały naprawy interwencyjne na szlakach, do których zaliczyć można postawienie nowego słupka na trasach nordic walking w Lesie Bagatela i wymiana naklejek na znakach R3, które po latach wystawienia na słońce uległy wyblaknięciu.

Największym wyzwaniem było wykonanie zadania pod nazwą: „Odnowienie i wykonanie nowej infrastruktury turystycznej w powiecie kępińskim, ostrowskim i ostrzeszowskim będącej uzupełnieniem Wielkopolskiej Sieci Szlaków Pieszych i Wielkopolskiej Sieci Szlaków Rowerowych”, środki na to zadanie zostały pozyskane ze Samorządu Wielkopolskiego w Poznaniu.

W ramach zaplanowanych działań wykonano następujące prace:

– zaprojektowano i wykonano 4 tablice z siecią szlaków, które wymieniono w Mikstacie, a 3 tablice powieszone zostały na nowych drewnianych konstrukcjach w Grabowie nad Prosną, na parkingu przy wzniesieniu Bałczyna (278 m. n.p.m. ) i Kępnie, przy dworcu kolejowym. W Odolanowie wymieniono na nową drewnianą konstrukcję pod tablicę z siecią szlaków.

– odświeżono 4 istniejące konstrukcje z tablicami z siecią szlaków na wzniesieniu Kobyla Góra, w miejscowości Kobyla Góra, Marcinki i Bralin.

– odnowiono żółty szlak pieszy ( WK-3673y ) Kobyla Góra – Mąkoszyce –Leś. Marcinki – Marcinki – Kobyla Góra ( 284 m n.p.m. ) – Zmyślona Parzynowska – Lipnik – Kobyla Góra.

– odnowiono czarny szlak pieszy ( WK-3674s) Kobyla Góra – Ignaców -Mostki – Bierzów – Myślniew – Resztówka – Kobyla Góra.

– odnowiono czerwony i żółty szlak rowerowy ( POS – 102c i POS-223y ) Antonin – Mikstat Las – Mikstat – Kotłów – Strzyżew.

– wykonano 3 drogowskazy na zielonym szlaku pieszym ( WK – 3670z ) Grabów nad Prosną – Domanin, które powieszono w Grabowie nad Prosną i na tablicy pod wzniesieniem Bałczyna.

Dopełnieniem całego projektu było wydanie wydzieranki formatu A3, na której znalazła się mapa z przebiegiem szlaków w południowej Wielkopolsce i ich wykazem z drugiej. Dodatkowo umieszczono dane teleadresowe do samorządów lokalnych i dla ułatwienia kody QR do strony PTTK, na której znajduje się elektroniczny wykaz szlaków. Wydzieranka dostępna jest w siedzibie ostrowskiego oddziału PTTK.

Zobacz również: Wyjątkowy gość w lewkowskim Muzeum
ŹRÓDŁOJarosław Maj PTTK Ostrów Wielkopolski
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments