W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wprowadzone zostały ograniczenia w przychodniach, aptekach. Kluby rozrywkowe zawieszają organizacje imprez, sądy wstrzymują pracę. Zamknęła się też jedna z ostrowskich restauracji. Aktualnie do 64 przypadków wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Artykuł jest na bieżąco aktualizowany.

Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje aptekom ogólnodostępnym i punktom aptecznym wydawanie pacjentom wszystkich produktów w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej. W ostrowskich aptekach sprzedaż odbywa się np. poprzez okienka do sprzedaży nocnej, klienci są wpuszczani pojedynczo lub jeśli są wpuszczani to znajdują się informacje o zachowaniu odległości od farmaceuty 1 m.

Pacjenci nie powinni zgłaszać się osobiście po recepty w przypadku kontynuowania leczenia. Mogą to robić telefonicznie. W niektórych przychodniach wystawiono zostały skrzynki gdzie można przed wejściem wrzucić zapotrzebowanie na leki. Recepty są wystawiane elektronicznie i każdy pacjent dostaje wtedy kod recepty elektronicznej telefonicznie lub sms-owo jeśli nie ma konta w aplikacji e-pacjent.

Ostrowskie kluby rozrywkowe odwołują wszystkie imprezy przynajmniej na okres dwóch tygodni lub do unormowania sytuacji. Takie komunikaty opublikowały m.in Klub Stara Przepompownia, Yoyo bowling & club, Venus Club, Magnes CLUB Wtórek, Manhattan CLUB Czekanów, Fanaberia Ostrów Wielkopolski.

Sądy w Kaliszu i Ostrowie odwołują większość rozpraw i posiedzeń, oprócz spraw pilnych, które wymagają z oczywistych powodów odbycie posiedzenia. Ograniczono również dostęp do sądów jedynie dla wezwanych, zawiadomionych. Ograniczono pracę w Biurach Obsługi Interesantów do pracy zdalnej, bez bezpośredniej obsługi interesantów.

Zobacz również: Powiadamiając o zdarzeniu nie zawsze musisz to robić osobiście w jednostce Policji

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu zawiesił działalność od dnia 16 marca 2020 r. do 26 marca, gdzie wstrzymano przeprowadzanie egzaminów kierowców i kandydatów na kierowców we wszystkich kategoriach prawa jazdy a także odwołano wszystkie zaplanowane jazdy próbne, kursy i szkolenia.

Dzisiaj zamknęła się pierwsza restauracja w Ostrowie. Na fanpage’u restauracji Ristorante u Włocha pojawił się komunikat dotyczący zamknięcia lokalu – „W celu zachowania tymczasowych środków ostrożności. W trosce o wspólne nasze zdrowie. Nasza restauracja będzie zamknięta od dziś 12.03.2020 r przez najbliższy czas ”

Zarząd spółki Halfen Produkcja, która ma swoją siedzibę w Nowych Skalmierzycach podjął decyzje o wstrzymaniu pracy w zakładzie. Wynika to faktu, jak czytamy w opublikowanym oświadczeniu, „że dwóch naszych pracowników miało w trakcie minionego weekendu bezpośredni kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, potocznie zwanego koronawirusem” . Wstrzymanie pracy ma charakter prewencyjny.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną, w Wydziale Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zmianie ulegają zasady funkcjonowania bezpośredniej obsługi klientów. Od 13 do 25 marca 2020 r bezpośrednia obsługa klientów odbywać się będzie w Poznaniu oraz w delegaturach (Kalisz, Konin, Leszno, Piła) w godzinach: 10:00 – 14:00. Realizowane będą tylko i wyłącznie wizyty zarezerwowane drogą internetową na wyżej wymienione godziny. Osoby z rezerwacją na wcześniejsze bądź późniejsze godziny nie będą przyjmowane i zostaną poinformowane o kolejnym terminie wizyty. Nowe, możliwe terminy, zostaną przekazane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wszystkie pozostałe wizyty zostaną przerejestrowane na późniejsze terminy. Zmiany i ograniczenia w przyjmowaniu klientów dotyczą także obsługi paszportowej oraz koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego.

Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w związku aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów, w trosce o bezpieczeństwo Państwa zachęca do korzystania z rozwiązań nie wymagających osobistej wizyty w urzędzie, przypominamy, że wszelkie wnioski do CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (CEIDG) można złożyć i przygotować on-line

– przy użyciu podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, albo w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i czas jego złożenia.

Kwalifikacja wojskowa na terenie Województwa Wielkopolskiego została wstrzymana z uwagi na zagrożenie epidemiczne. Wobec powyższego osoby wezwane do kwalifikacji przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w określonym miejscu i czasie nie stawiają się do jej odbycia.

Aktualizacja godz. 12.00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu, można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS. W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej – numer tel. 22 560 16 00. Konsultanci są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 18.00. Można skorzystać również z kontaktu mailowego. Adres e-mail do zapytań ogólnych – cot@zus.pl. W placówkach Zakładu pojawiły się także skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.

AKTUALIZACJA godz. 12.55

Przedstawiciel studentów przypomina swoim kolegom i koleżankom, że czas w którym nie ma zajęć dydaktycznych na uczelni to nie ferie! Zgodnie z zaleceniami powinno się unikać przemieszczania i dużych skupisk ludzi.

Targowisko Miejskie w Ostrowie informuje, że od 16 marca 2020 r. wprowadza się ograniczenia w dostępie do biura administracji (biura obsługi klienta), które będzie czynne w wyznaczonych godzinach od 11,00 do 13,00,  prosząc jednocześnie klientów o ograniczenie wizyt jedynie w sprawach koniecznych i pilnych. W tych godzinach będzie również czynna kasa. Wskazane i polecane będą zwłaszcza płatności na konta bankowe Spółki.

Poinformowano również, że GIEŁDA SAMOCHODOWA jest zawieszona w terminie od 15 marca do odwołania.

Rozgrywki PKO Ekstraklasy zostały zawieszone do końca marca. Nie odbędą się też zaplanowane na ten weekend mecz I i II ligi piłki nożnej.

AKTUALIZACJA godz. 14.00

Od najbliższego poniedziałku, 16 marca, do 25 marca 2020 r. ostrowski Urząd Miejski będzie otwarty dla petentów od godz. 8.00 do 12.00. Urzędnicy pracować będą w dotychczasowych godzinach, dlatego do 16.00 będzie można załatwić sprawę telefonicznie, bądź przy pomocy poczty elektronicznej.

W Referacie Obsługi Mieszkańca, na parterze urzędu, wydzielono specjalną strefę klienta, która jest oddalona od stanowisk pracowników obsługujących. Pracownicy ROM zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki, preparaty do dezynfekcji rąk i blatów. Obsługa podatków oraz spraw związanych z odpadami zostały przesunięte na parter. Działania te ograniczyć mają poruszanie się mieszkańców po innych piętrach urzędu i kontakt z pracownikami UM.

W ostrowskim urzędzie pozostałe sprawy obsługiwane są jedynie w czterech punktach:

– parter – odpisy aktów urodzenia i zgonów,

– I piętro – ewidencja działalności gospodarczej, meldunki dowody osobiste, urodzenia i zgony,

– II Piętro – sprawy Wydziału Administracji Przestrzennej (w jednym punkcie przyjmowani są wszyscy klienci).

Pracownicy tych punktów zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki płyny do dezynfekcji rąk, blatów.

Na terenie urzędu zlikwidowano także dystrybutory wody.

W ramach profilaktyki Sekretarz Miasta przeprowadził spotkanie z urzędnikami, na którym przekazał szereg zaleceń związanych z wykonywaniem pracy – częste mycie rąk i ich odkażanie za pomocą zamontowanych w budynku dozowników, wykonywanie dezynfekcji miejsca pracy, poinformował także o dezynfekcji klamek oraz poręczy. Sekretarz Miasta polecił ograniczenie wszelkich spotkań z osobami z zewnątrz – do tych, które nie mogą zostać przełożone wyznaczone zostało osobne pomieszczenie. Wszelkie sprawy pomiędzy poszczególnymi wydziałami mają być przekazywane telefonicznie, bądź za pomocą poczty elektronicznej.

Od najbliższego poniedziałku Urząd Miejski czynny będzie dla mieszkańców w godzinach 8.00 – 12.00. Przez telefon lub e-mail sprawy załatwić będzie można do godz. 16.00. By zmniejszyć ilość osób w budynku, część urzędników pracować będzie zdalnie. Taki stan rzeczy potrwa do 25 marca. Punkt kasowy prowadzony przez BOŚ o/Ostrów Wielkopolski w budynku UM (parter) również czynny będzie w godzinach 8.00 – 12.00.

W związku z pandemią koronawirusa również Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz podległe mu jednostki wprowadzają ograniczenia w przyjmowaniu interesantów oznacza to w praktyce zmiany godzin pracy tych palcówek. Starostwo Powiatowe pracować będzie w godz. od godz. 8.00 do godz. 12.00, z wyjątkiem Referatu Rejestracji Pojazdów, który będzie czynny od godz. 7.00 do godz. 12.00.

W godz. od 12.00 a 16.00 kontakt z urzędem będzie możliwy poprzez pocztę elektroniczną oraz ePUAP, a także telefonicznie pod numerem telefonu:Centrala 062 737 84 00 Sekretariat Starosty 062 737 84 02 lub pod pozostałymi dostępnymi numerami znajdującymi się w zakładce ,,Kontakt’’ na stronie www.powiat-ostrowski.pl

AKTUALIZACJA 14.30

Potwierdzony został kolejny przypadek zarażenia koronawirusem w Wielkopolsce u osoby, która wróciła z Włoch. Mężczyzna w średnim wieku  z powiatu poznańskiego przebywa obecnie na kwarantannie, jego stan zdrowia jest określany jako dobry. To 6 osoba zarażona koronawirusem w Wielkopolsce, 1 osoba zmarła.  Obecnie 5 osób przebywa w szpitalu bądź kwarantannie.

AKTUALIZACJA godz. 16.30

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną Miejski Zakład Komunikacji S.A. informuje, że od dnia 14.03.2020r. do odwołania wstrzymana zostanie możliwość wypożyczania Ostrowskiego Roweru Miejskiego.

W związku z sytuacją epidemiologiczną występującą na terenie kraju oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów zamyka się Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim przy ul. Pruślińskiej dla osób odwiedzających, wolontariuszy oraz osób współpracujących ze schroniskiem od dnia 14.03.2020 r. do dnia 25.03.2020 r.

Na telekonferencji, w której uczestniczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że decyzja o zamknięciu szkół spowodowała wiele nowych zachowań konsumenckich, co wpłynęło m.in. na wzrost sprzedaży produktów higienicznych czy żywnościowych. 

– Jestem w kontakcie z największymi producentami żywności w Polsce, sprawdzaliśmy cały łańcuch dostaw od produkcji do sklepu i wiemy, że sytuacja jest stabilna. Zakłady są w stanie produkować i dostarczać wszystkie potrzebne towary, a przedstawiciele branż nie notują żadnych kłopotów z utrzymaniem ciągłości produkcji i dostaw – mówiła minister Emilewicz.

Polska należy do największych producentów żywności w Europie i robienie nadmiernych zapasów jest niepotrzebne informuje minister i przypomniała, że warto dokonywać płatności bez użycia gotówki, zapewniając jednocześnie, że system bankowy w Polsce nie odnotowuje żadnych trudności i pieniędzy w bankomatach nie zabraknie.

Rzecznik prasowy MEN w  związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęca nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. W tym celu wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, GovTech Polska oraz instytucjami publicznymi przygotowano poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół do nauki zdalnej.

W poradniku zamieszczono wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. W okresie zawieszenia zajęć szczególnie ministerstwo prosi o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego.

Urząd Stanu Cywilnego prosi o ograniczenie osobistego przybywania do naszej jednostki w sprawach, które NIE WYMAGAJĄ nagłej konieczności. Składanie wniosków o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego( urodzeń, małżeństw, zgonów) prosimy załatwiać listownie, poprzez profil zaufany lub elektronicznie na adres email: usc@umostrow.pl

Sprawy REJESTRACJI ZGONÓW muszą być załatwiane osobiście, prosimy jednak o przybywanie pojedynczo, a nie całych rodzin.

REJESTRACJA URODZEŃ – termin rejestracji to 21 dni od daty urodzenia. Wniosek można złożyć również poprzez profil zaufany.

Sprawy związane z MAŁŻEŃSTWAMI nupturienci muszą załatwić osobiście. Jeśli terminy do zawarcia związku małżeńskiego są późniejsze niż miesiąc kalendarzowy – USC prosi o przybycie w terminie późniejszym.

MOPS w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że od poniedziałku, 16 marca 2020 roku, przyjmowanie klientów odbywać się będzie od godziny 8.00 do 12.00. Kasa ośrodka czynna od godz. 10.00.

Miejski Zarząd Dróg wykonuje dezynfekcję paneli znajdujących się na ostrowskich parkomatach.

CRK Zieleń i Rekreacja Sp. z o.o. informuje, że od 12.03 wszystkie obiekty typu: boiska zewnętrzne, orliki, place zabaw siłownie zostały zamknięte do 25.03. Od 16.03 zamknięta zostanie toalety publiczna na terenie Piasków Szczygliczka.

Czasowo  zawieszono działalność ośrodków wsparcia Dziennego Domu „Senior +” przy ul. Limanowskiego 17  oraz Klubu „Senior+” przy ul. Piłsudskiego 65. Obowiązuje od 12 marca 2020 roku do 25 marca 2020 roku. Posiłki dla podopiecznych domu dziennego będą im dostarczane do domów.

Ostrowska Karta Seniora została wydana w terminie przewidzianym przepisami prawa. Jednakże biorąc pod uwagę zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Ministra Zdrowia jak i Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, prosimy o odbiór Karty w późniejszym terminie, po ustaniu zagrożenia.

Podjęto decyzję o czasowym zamknięciu (od 12 marca 2020 r.) ostrowskich Instytucji Kultury: Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim wraz z filiami, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowskiego Centrum Kultury, Kina Komeda oraz Forum Synagoga.

 W związku z fakenew-sami kampanie informacyjną rozpoczęła kancelaria premiera.

AKTUALIZACJA godz. 16:50

Jak informuje sołtys wsi Karski jeden z mieszkańców wsi został zabrany karetką pogotowia z podejrzeniem koronawirusa. O sprawie będzie jeszcze informować.

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję, która zakazuje popularnym platformom sprzedaży internetowej wystawianie na aukcjach maseczek, żeli antybakteryjnych i środków do dezynfekcji.

Akceptując wniosek skierowany przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, premier nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:
– zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek, środków ochronnych i dezynfekcyjnych;
– zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów;
– wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Zasady te pomogą uchronić kupujących przed towarem niewiadomego pochodzenia i podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Zakaz obejmuje m.in. żele i substancje o działaniu antybakteryjnym i przeznaczone do dezynfekcji, maseczki chirurgiczne i ochronne, fartuchy chirurgiczne, odzież operacyjną i medyczne ochraniacze na buty, rękawice chirurgiczne, czepki medyczne oraz produkty aspetyczne, jałowe albo sterylne.

Możliwość nałożenia na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 możliwe jest dzięki specustawie w sprawie koronawirusa.

AKTUALIZACJA godz. 20:30

Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje. Przywracane są granice. Więcej na ten temat TUTAJ>>>

Zobacz również: Episkopat Polski podjął decyzje w sprawie mszy

Aktualne dzisiejsze informacje dotyczące koronawirusa, nowych przypadków i zaleceń będziemy podawać w ramach tego artykułu.