Ponad 440 tysięcy – właśnie taka liczba studentów rozpoczęła swą oświatową przygodę na studiach pierwszego oraz drugiego stopnia. Co więcej, obejmowane dane dotyczą wyłącznie placówek znajdujących się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. W konsekwencji ogólna skala żaków jest znacznie wyższa, co generuje spore wyzwanie dla sektora nieruchomości. Czy Poznań wciąż pozostaje w akademickiej czołówce? Jakie rejony miasta są szczególnie atrakcyjne dla samych słuchaczy i dlaczego? Odpowiedzi poniżej!

Raj dla studentów

W tytuł bieżącej publikacji nie wkradł się błąd! Poznań rzeczywiście został zauważony, a co najważniejsze doceniony pod względem globalnych walorów edukacyjnych. Jest to zatem czytelny sygnał dla Polaków, którzy wciąż zastanawiają się nad wyborem ostatecznej lokalizacji studiów. Zatem, co to za wyróżnienie?

Mowa o QS Best Student Cities 2023, czyli specjalnym rankingu, który eksponuje zagranicznym studentom najbardziej atrakcyjne miasta całej planety. Co ważne, znalezienie się w tym konkursie wcale nie jest łatwym zadaniem!

Analizowane miasta muszą bowiem spełniać określone standardy – jednym z nich jest sama populacja, która powinna przekraczać 250 tysięcy mieszkańców. Inny wskaźnik odnosi się do oferty placówek oświatowych. Przynajmniej dwie z uczelni znajdujących się na terenie miasta musi posiadać odpowiednią klasyfikację aktualnego rankingu QS World University Rankings. 

Jak widać, poprzeczka postawiona jest naprawdę wysoko. Którą pozycję zajęła stolica Wielkopolski?

Obywatel świata

Co szczególnie interesujące, zestawienie QS Best Student Cities 2023 wyróżniło pięć polskich lokalizacji. Wzmianka o Poznaniu była jednocześnie debiutem w tym prestiżowym konkursie, a samo miasto koziołków uległo jedynie Warszawie, Krakowie i Wrocławiowi. Krajową stawkę zamknął natomiast Gdańsk.

Na tym etapie należy jednocześnie podkreślić podstawowe kryteria, które warunkowały wysokość otrzymywanych pozycji. Pierwsza informacja dotyczyła renomy wspomnianych już uczelni, czyli University Rankings. Kolejnym składnikiem była różnorodność studentów, a także ogólna atrakcyjność, aktywność pracodawców oraz perspektywa studentów.

To jednak dopiero pięć z sześciu elementów – jaki jest ostatni z nich? Finalny punkt analizy dotyczy bowiem przystępności cenowej. I to właśnie ten aspekt zostanie poddany weryfikacji przy udziale danych z serwisu Gethome!

Ceny nieruchomości w Poznaniu

Bez względu na to, czy jesteś rodzicem i planujesz kupić mieszkanie dla swej pociechy, a może interesuje Cię inwestycja w celu stworzenia dodatkowego źródła dochodu – ten segment z pewnością będzie niezwykle przydatny. Dlaczego?

Portal znajdujący się pod adresem https://gethome.pl/ posiada bowiem niezwykle ciekawe zestawienie statystyk regionów, w tym przypadku także Poznania. Łączna ilość lokali z rynku pierwotnego oraz wtórnego zbliża się do 5 tysięcy, a to oferuje spory wybór przyszłym właścicielom.

Poziom kosztów dopasowuje się do wybranego standardu mieszkania. Klienci zainteresowani kawalerkami mogą spodziewać się zatem wydatku w okolicach 450 tysięcy złotych. Równocześnie, mieszkania na sprzedaż w Poznaniu z portalu Gethome.pl to średnio 535 555 złotych przeznaczonych na inwestycję. Należy podkreślić, że to właśnie segment dedykowany kwestiom ekonomicznym miasta przyniósł najwięcej punktów ze wszystkich badanych komponentów klasyfikacji!

Śladami wiedzy

Podjęcie edukacji wcale nie oznacza konieczności zakupu lokalu, gdyż ten można przecież wynająć. Podstawowe pytanie brzmi zatem – gdzie?

Kolejny raz warto wykorzystać wiedzę i doświadczenie autorów omawianego rankingu. Tym razem jednak skupimy się wyłącznie na sektorze uczelni. Które poznańskie ośrodki akademickie znalazły się w publikacji?

Ranking uwzględnia Uniwersytet Adama Mickiewicza, ale słuchacze tej placówki muszą zmierzyć się z utrudnionym zadaniem. Wydziały instytucji cechują się bowiem sporą dywersyfikacją pod względem lokalizacji. 

Można jednak przyjąć, że mieszkanie na wynajem w Poznaniu z zestawienia Gethome.pl na Osiedlu Jana III Sobieskiego sprawdzi się w przypadku studentów chemii, historii, fizyki, a także nauk geograficznych oraz nauk politycznych. Jednocześnie kawalerka wynajęta w obrębie Starego Miasta stanie się uniwersalnym i praktycznym punktem dla pozostałych wydziałów uczelni.

QS World University Rankings 2024: Top global universities odnotowuje również obecność poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. To właśnie jeżyckie Winiary lub Sołacz, mogą zainteresować żaków pobierających edukację w tej placówce.

Finalny punkt zarezerwowany jest dla Politechniki Poznańskiej. Przemyślana i zwarta infrastruktura oświaty również w tym przypadku nie generuje wyzwań lub niepewności w związku z docelowym zameldowaniem. Zaawansowany kampus znajduje się bowiem w obrębie osiedla Rataje, a punkt dedykowany władzom placówki umieszczony został na Wildzie. 

Położenie Politechniki Poznańskiej jest szczególnie atrakcyjne także z innego powodu – sąsiedztwa Jeziora Maltańskiego. Z tego powodu wielu studentów preferuje wynajem mieszkań na Malcie, co generuje dodatkowe benefity w postaci doskonałych warunków rekreacyjnych!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments