We wtorek, 18 czerwca, w Poznaniu odbyła się gala IX edycji konkursu „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Już po raz kolejny nasze Miasto zostało wyróżnione w tym konkursie za rozwiązania wspierające osoby niepełnosprawne. Tym razem za Ostrowską Mapę Barier Architektonicznych.

 

Gala Konkursu Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz dziewiąty, okazała się rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, bo aż 67 podmiotów z całego województwa złożyło swoje projekty. Do udziału w konkursie zostały zaproszone organizacje pozarządowe, instytucje, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty, również w partnerstwie, które w ostatnim roku zrealizowały działania w społecznościach lokalnych na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu trzech nagród głównych, dziesięciu wyróżnień finansowych oraz dodatkowych wyróżnień za dostępność projektów i ich cykliczność.

Ostrów Wielkopolski został dostrzeżony przez organizatorów konkursu już po raz kolejny. Tym razem za Ostrowską Mapę Barier Architektonicznych i wyróżniony za przyjazne rozwiązania dotyczące dostępności.

– Mapa ta powstała w ramach działań powołanego przeze mnie Zespołu ds. Likwidacji Barier Architektonicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Twórcą mapy i jej administratorem jest członek Zespołu pan Dariusza Peśla – osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, doskonale znająca problemy, z którymi na co dzień zmagać się muszą osoby na wózkach. Głównym celem naszej mapy jest pomoc i ułatwienie w uzyskaniu informacji teleadresowych, zlokalizowaniu i rozpoznaniu pod kątem dostępności obiektów – przede wszystkim użyteczności publicznej – na terenie Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Beata Klimek, prezydent Miasta.

Ostrowska mapa uwzględnia szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych oraz z dysfunkcjami spowodowanymi niepełnosprawnościami narządu ruchu lub wiekiem.

– Mapa ma na celu przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i dyskryminacji osób z dysfunkcjami oraz poprawę dostępności wolnej od barier architektonicznych i funkcjonalnych przestrzeni publicznej Ostrowa Wielkopolskiego – dodaje Małgorzata Pawlik, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.

Laureaci:

I miejsce – Miejska Biblioteka Publiczna IM. A. Asnyka w Kaliszu – Pokoik terapeutyczny dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – Nagroda 15 000 złotych

II miejsce – Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego – MiśTruck – foodtruck prowadzony przez osoby z niepełnosprawnościami – Nagroda 9 000 złotych

III miejsce – Gmina Gostyń – Program na rzecz promowanie osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałania przemocy wobec nich pod nazwą „Parasolka Zaufania”- 6000 złotych

Wyróżnienia:

Miasto Leszno – Kampania społeczna „Świadomość niepełnosprawności”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie – „W rodzinie siła”
Stowarzyszenie Edukacyjne MCA – „5 zmysłów IMAGINARIUM” – prospołeczny projekt edukacji kulturalnej
Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu – „I ty możesz zostać artystą”
Stowarzyszenie Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku – „Powrót do zdrowia jest najcenniejszy”
Stowarzyszenie „Na Górze” – „Naturalnie, że natura!”
Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra BIODERKO – „Piękni niepełnosprawni”
Fundacja ORCHidea – „Wsparcie w chorobie – kompleksowo i nowocześnie”
Stowarzyszenie Rehabilitacyjno – Kulturalne „Słoneczny Promyk”- Bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych
Fundacja APJA – „Otwarty świat”

Wyróżnienia za przyjazne rozwiązania dotyczące dostępności:

Wydział Zdrowia UM w Poznaniu – Opracowanie i wdrożenie standardów dostępności dla miasta Poznania
Urząd Miejski w Koninie – Badanie dostępności architektonicznej miasta Konina – raport
Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski – Mapa barier architektonicznych
Powiat Nowotomyski – Dworzec PKP w Nowym Tomyślu dostępny

Wyróżnienia za wieloletnie działania na rzecz środowisk z niepełnosprawnościami:

Fundacja Ogród Marzeń – XIX Akcja Wesołych
Zespół Szkół Specjalnych nr 105 im. Juliana Tuwima – XX Festiwal Sztuki Naszych Dzieci
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski KASIA – X Sezon Halliwick Pomaga
Biblioteka Publiczna Gminy Strzałkowo – Biblioterapia Osób Dorosłych z Niepełnosprawnością Intelektualną
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Stowarzyszenie DZIECKO w Gostyniu – XIX Festiwal Bez Barier
Stowarzyszenie Rozwoju Dziecka i Rodziny oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach – XIX Przegląd Dorobku Artystycznego Osób Niepełnosprawnych
ŹRÓDŁOUM Ostrów, UMWW w Poznaniu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments