Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski pozyskała środki zewnętrzne w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej na funkcjonowanie dwóch działających na terenie miasta ośrodków wsparcia dla seniorów – Dziennego Domu „Senior+” z siedzibą przy ul. Limanowskiego 17 oraz Klubu „Senior+” przy ul. Piłsudskiego 65.

– Na ten rok otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 144 000 złotych dla Dziennego Domu „Senior+” oraz 64 000 złotych dla Klubu „Senior+”. Co istotne, to maksymalne kwoty, jakie mogliśmy otrzymać w stosunku do kosztów całkowitych funkcjonowania tych placówek – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Oferta zajęć obu placówek jest bardzo różnorodna i bogata. Ostrowscy seniorzy mogą m.in. rozwijać swoje umiejętności plastyczne, korzystać z wyposażonych w odpowiedni sprzęt sal rehabilitacyjnych, uczyć się języków obcych, czy obsługi komputerów. Czas wolny spędzają w swoim towarzystwie przy kawie i herbacie, spotykając się z ciekawymi ludźmi, czy podróżnikami.        

– Pozyskane pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wycieczki krajoznawcze, udział w wydarzeniach kulturalnych, a także na zakup materiałów potrzebnych do codziennych zajęć plastycznych. Zakupione zostaną z nich również posiłki dla seniorów – śniadanie oraz dwudaniowy obiad – wymienia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”. 

Dzięki funkcjonowaniu tych placówek duża grupa ostrowskich seniorów może aktywnie spędzać czas wolny. Z pobytu w Dziennym Domu „Senior+” korzysta obecnie 40 nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, natomiast na zajęciach proponowanych przez Klub „Senior +” pojawia się dziennie średnio 60 osób.

– Świetnie, że dzisiejsi seniorzy są ciekawi świata, szukają swojego towarzystwa, chcą brać udział w miejskich wydarzeniach. Że nie zamykają się w czterech ścianach swojego domu. Mamy w Ostrowie miejsca, które im tę aktywność umożliwiają – dodaje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W naszym powiecie na funkcjonowanie placówek „Senior+” dofinansowanie otrzymały również Przygodzice -13 230,00zł, Raszków – 11 858,00zł, Sieroszewice – 108 000,00zł, Odolanów 82 050,00zł. W ramach dofinansowania utworzenia lub wyposażenia klubów i domów Senior + dofinansowanie otrzymały w naszym powiecie: Sośnie – 150 000,00zł, Nowe Skalmierzyce – 125 000,00zł.