Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki naboru w ramach programu „Kultura w sieci” – to dofinansowanie działań kulturalnych on-line. Wśród beneficjentów znalazło się Ostrowskie Centrum Kultury oraz Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Konkurencja była bardzo duża, ponieważ do programu wpłynęło blisko 6 tysięcy wniosków – to największe zainteresowanie w historii programów NCK. Dofinansowanie otrzymało jedynie nieco ponad tysiąc pomysłów. Program w czasie epidemii koronawirusa wspiera tworzenie warunków do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, a także rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Co ważne, wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.

Wśród instytucji z całej Polski, którym przyznano środki na realizację założonych działań w przestrzeni wirtualnej, znalazło się Ostrowskie Centrum Kultury. Powstanie ostrowskiego projektu było odpowiedzią na pandemię koronawirusa i związanych z tym licznych ograniczeń, w tym organizacji imprez oraz udziału w nich publiczności. #zarazamykultura („Zarażamy kulturą”) to forma alternatywnego źródła organizacji, animacji i udostępniania kultury i sztuki z zakresu teatru, literatury, muzyki, plastyki.

– Postanowiliśmy kontynuować naszą działalność statutową mimo dotąd nieznanych nam okoliczności. Dodatkowo, ta specyficzna sytuacja wymaga od pracowników poszerzenia ich kompetencji, co niewątpliwie stanowi wartość dodaną. Dzięki tej inicjatywie tworzymy konkretną więź na linii Odbiorca-Ostrowskie Centrum Kultury. Tryb on-line stwarza możliwość prezentacji i działań interaktywnych z potencjalnym odbiorcą – tłumaczy Maria Szeląg, dyrektor OCK.

Na „zarażanie kulturą” OCK pozyskał 60 tys. zł. Realizacja projektu odbywać się będzie od maja do października 2020 roku.

Z dofinansowania programu Narodowego Centrum Kultury skorzysta również Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Przychylność oceniających zyskało zadanie pod nazwą „Wirtualny spacer w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego” wsparte kwotą 5 tys. zł. Efekty tego projektu będzie można oglądać już niebawem. 

Zobacz również: Kultura w Ostrowie w czasach epidemii
ŹRÓDŁOUM Ostrów