ekologia dym komin spalarnia odpadów
zdjęcie poglądowe, pixabay.com

Jak już informowaliśmy grupa mieszkańców sprzeciwia się budowie spalarni odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, a radny miejski Zygmunt Banasiak, który jest członkiem prezydenckiego Klubu Radnych „Przyjazne Miasto” zapowiedział referendum w tej sprawie.

W związku z powyższym zwróciliśmy się z pytaniami do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie przedmiotowej inwestycji i jak nas poinformowano – Ostrowski samorząd rozważa pomysł na zagospodarowanie coraz większej ilości odpadów wytwarzanych w mieście. Mowa o budowie niewielkiej elektrociepłowni na paliwa alternatywne. Taka inwestycja, to nie tylko realne rozwiązanie problemu rosnących stert odpadów, ale szansa na źródło energii oraz zahamowanie rosnących cen ciepła oraz opłat za odpady. To nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie stosowane w wielu miastach Polski oraz w krajach Europy. Instalacja w Ostrowie Wielkopolskim ma być skrojona wyłącznie dla potrzeb naszego miasta.

Obecnie ma trwać postępowanie związane z weryfikacją złożonego przez spółkę CRK S.A. wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Takiej decyzji jeszcze nie ma i jak informowaliśmy trwa tak naprawdę ustalanie, kto powinien wydać opinię w tej sprawie. Tutaj piszemy odnośnie decyzji środowiskowej w przedmiocie inwestycji związanej z budową w Ostrowie Wielkopolskim elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę

Jak informuje nas dalej Urząd Miejski w Ostrowie – Kiedy uzyskamy wymagane prawem opinie, wówczas rozpoczniemy dyskusję nie tylko z radnymi miejskimi, ale przede wszystkim z mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego, czy są za tą instalacją, czy też są jej przeciwni. Zdanie mieszkańców w tej kwestii będzie kluczowe. Nie wykluczamy przeprowadzenia referendum wśród mieszkańców jako jednego z przyszłych działań w tym temacie.

Jak czytamy w udzielonej nam odpowiedzi i jak przekonują miejscy urzędnicy – Planowaną inwestycję termicznego przekształcania odpadów mają cechować najwyższe standardy, które funkcjonują już w wielu krajach Europy. Idealnym przykładem tego typu inwestycji jest Kopenhaga, uważana za jedno z najbardziej ekologicznych miast w Europie. Tamtejsza instalacja została okrzyknięta najlepszym budynkiem na świecie w kategorii Produkcja, Energia i Recykling. Podobne tego typu instalacje znajdują się w Wiedniu.

Inne zdanie w tej kwestii mają mieszkańcy ulic i osiedli sąsiadujących z terenem, gdzie planowane jest wybudowanie spalarni odpadów. Więcej na temat planowanych działań oraz protestu przez mieszkańców przeczytacie państwo w tym artykule>>
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments