Mija rok od kiedy oddano do użytku dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. s. M. Benodyny Koterbianki nowy budynek. Dzisiaj mieszkańcy świętowali wspólnie ze swoimi rodzinami oraz przyjaciółmi.

– Nowy Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Staroprzygodzkiej to powód do ogromnej radości bo jako samorząd zrobiliśmy coś dla naszych seniorów i powód do dumy bo przez 100 lat w Ostrowie nie powstał Dom Pomocy Społecznej. Został ona wybudowany przy naszym udziale, przy udziale obecnej rady Powiatu Ostrowskiego – mówił dzisiaj Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

W domu obecnie przebywa 76 pensjonariuszy, a jego przestrzeń wzorowana na ostrowskim rynku. W środku znalazło się miejsce dla pokoi, gdzie mieścić się się będą m.in. fryzjer, pracownia plastyczne, sala ćwiczeń, palarnia, miejsce do ćwiczeń i rehabilitacji, miejsce kultu religijnego. Pokoje są dwuosobowe z własną łazienką, jednak są też większe pomieszczenia dla osób, które wymagają stałej opieki i nadzoru pielęgniarskiego.

– Często mówiło się, że jest to Dom Pomocy Społecznej dla ludzi bardzo bogatych. Fakty świadczą o zupełnie czymś innym. Na 76 pensjonariusz średnie dochody są na poziomie 2500zł, a odpłatność 1700zł. Myślę, że są to dane, które zaprzeczają temu co funkcjonowała, gdzieś w przestrzeni publicznej, że jest dom dla ludzi tylko bardzo zamożnych. Prawda jest zupełnie inna – dodaje Paweł Rajski.

Obecnie wszystkie miejsca w Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie są zajęte, a Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi listę oczekujących.

– Na chwile obecną jest 5 osób oczekujących na przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej. Jeśli będą pojawiały się kolejne osoby, będą dodawane do kolejki oczekujących – mówi Radosław Kowalski, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Nowy budynek posiada wszystkie niezbędne elementy dla mieszkańców i władze DPS starają się reagować na wszystkie zgłoszenia o jakiś zmianach, czy problemach. Obsada personelu jest niemal idealna, jak przekazał dyrektor DPS.

– Myśmy czerpali wzorce z zaprzyjaźnionej miejscowości Sonneberg, gdzie obejrzeliśmy Dom Pomocy Społecznej, który oni wybudowali. Gdy przyjechali oni do nas, to stwierdzili, że nasz przewyższa ich standardy – mówi Leszek Michalak, radny powiatowy.

Bardzo ciepło o Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie i pobycie w nim wypowiadają się pensjonariusze.

– Ja w tym domu czuje się bardzo dobrze, czuję się bardzo szczęśliwa i zadowolona. Nie mogłam mieszkać już sama, a tu jest bardzo dobrze, koleżeńsko – mówi Dorota Pawlicka, 91-letnia pensjonariuszka DPS Ostrów.

Zobacz również: Nowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie. Zdjęcia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments