Ostrowski strażak ze swoim psem V-ce Mistrzem Polski

0

W dniach 27-28 listopada 2021 na zamku Kliczków koło Bolesławca odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów w których brał udział ostrowski strażak, Adam Kołodziej.

W zawodach we wszystkich klasach uczestniczyło ponad 200 zawodników m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Litwy.

Ja startowałem w klasie DS1 czyli hulajnoga z jednym psem oraz DCM czyli tzw. canicross (bieg z psem). Jeśli chodzi o hulajnogę nie jest to taka zwykła hulajnoga na małych kółka tylko specjalny sprzęt stworzony do wyścigów przypominający rower górski bez pedałów – mówi Adam Kołodziej.

Trasa miała długość 5,6km, typowo crossowa, poprowadzona po duktach leśnych, odcinkami w błocie, śliskimi liśćmi na zakrętach i zjazdem po korzeniach do mety. Średnie prędkości przejazdu u najszybszych zawodników sięgają ponad 30km/h.

– Ja startowałem z 2,5 rocznym Teodorem, psem w typie greyster. Jest to typ psa stworzony przez Norwegów typowo do sportu, mieszaniec wyżła niemieckiego z chartem greyhoundem. Te psy mają trzykrotnie lepszą wydolność od dobrze wytrenowanych sportowców! Są stworzone do biegania – dodaje Adam Kołodziej i jak mówi – Po starcie na hulajnodze miałem jeszcze drugi start w biegu z psem czyli canicross. Ta dyscyplina polega na tym, że pies jest przypięty do specjalnego pasa przypominającego uprząż wspinaczkową, który ma na sobie biegacz, pies biegnie przodem pomagając zawodnikowi uzyskać jak najlepszy czas. Biegamy w średnim tempie poniżej 3min/km po crossowej trasie. W canicross-ie biegłem z Megi. Jest to 7 letnia suczka wyżła weimarskiego.

fot. Karolina Kołodziej, na zdjęciu od lewej: Teodor, Adam Kołodziej i Megi

Ostrowianin w klasyfikacji Mistrzostw Polski w kategorii DS1 wspólnie z Teodorem wywalczył tytuł V-ce Mistrza Polski, a w kategorii DS1 z Megi zajął czwarte miejsce ze stratą tylko trzech sekund do brązowego medalu.

fot. Zuzanna Pająk Sleddogsport & Photography
fot. Zuzanna Pająk Sleddogsport & PhotographySubscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments