Uczniowie IV LO w Ostrowie Wielkopolskim jako pierwsi ze szkół ogólnokształcących mają możliwość skorzystania z najnowocześniej platformy do zdalnego nauczania. Dzięki współpracy Dyrekcji IV LO w Ostrowie ze światowym koncernem informatyczny IBM powstało w tej szkole nowoczesne rozwiązanie e-learningowe. To bardzo duże udogodnienie dla uczniów i nauczycieli. Podobny system do zalanej współpracy chce wdrożyć Starosta Ostrowski.

W związku z epidemią koronawirusa powstała pilna konieczność „cyfrowej transformacji” pozwalająca przejść na zdalny model nauczania. Podjęliśmy współpracę ze światowej sławy firmami IBM oraz Cisco. Firma IBM to lider rozwiązań informatycznych klasy biznesowej, a firma Cisco to lider rozwiązań sieciowych. Dzięki temu nasza szkoła otrzymała bezpłatny dostęp do platformy wideokonferencyjnej (klasy biznesowej) wraz z licencjami oraz bezpłatne szkolenia z obsługi dla nauczycieli. Mając na względzie dobro uczniów i możliwość kontynuowania przez nich nauki – mówi Małgorzata Jędroch dyrektor IV O w Ostrowie.

Ważnym atutem wdrożonego narzędzia Cisco Webex jest prosta obsługa oraz możliwość korzystania z niego zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach.

Każdy nauczyciel będzie mógł wchodzić w interakcje z uczniami, co ważne całymi klasami jednocześnie, widząc ich, słysząc i udostępniając im treści (teksty, obrazy, filmy), tak jak podczas lekcji w szkole. Pozwoli to na uruchomienie tzw. wirtualnej klasy, do której będzie mógł należeć każdy uczeń IV L.O., posiadający dostęp do Internetu oraz sprzętu wyposażonego w ekran i mikrofon (jeżeli w domu jest tylko jeden komputer, uczeń będzie mógł korzystać z platformy wideokonferencyjnej na swoim smartfonie) – wyjaśnia M. Jędroch.

Należy podkreślić, iż dzięki współpracy z firmą IBM oraz Cisco całkowity koszt wdrożenia tej technologii w IV L.O. to tylko czas i zaangażowanie nauczycieli w naukę obsługi narzędzia. Z podobnego rozwiązania korzysta także Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie.
ŹRÓDŁOpowiat-ostrowski.pl