Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy mają zawsze podobny schemat działania. Dzwoni, szczególnie do osób starszych, jednak nie jest to już regułą, „wnuczek”, „policjant”, „prokurator”, „urzędnik”, „pracownik banku” i podczas rozmowy każdy z nich manipuluje, straszy, namawia, by rozmówca oddał swoje pieniądze.

Należy pamiętać, że sposoby działania telefonicznych przestępców ulegają modyfikacji. Oszuści dzwonią już nie tylko do starszych osób i podają się za policjantów przekonując, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji np. miał wypadek drogowy i natychmiast potrzebuje pieniędzy. Dzwonią też do młodszych osób, podając się za pracowników banków i fałszywie „ostrzegają”, że konto jest zagrożone i pieniądze trzeba szybko „zabezpieczyć” i najlepiej przelać „na konto techniczne”. Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane oszczędności czy kosztowności. Pamiętajmy, że oszuści w łatwy sposób mogą się podszyć pod prawdziwy numer infolinii banku albo numer jednostki Policji. Nie wolno ufać obcym w telefonicznej rozmowie jeżeli chcą rozmawiać o naszych kontach bankowych czy oszczędnościach.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych, przyjaciół, policjantów, pracowników banku;
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio;
  • Nigdy nie przelewaj pieniędzy na obce konta podane w rozmowie telefonicznej;
  • Nie działaj w pośpiechu, zastanów się dlaczego ktoś chce twoich pieniędzy;
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – sam zadzwoń na numer 112

Policjanci przypominają też, żeby nie „inwestować” swoich oszczędności w kryptowaluty za pomocą logowania się według wskazówek nieznajomych osób, które dzwonią z okazjonalną ofertą i proponują szybki zarobek wysokich kwot pieniędzy, przy niewielkiej inwestycji. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest wpłacenie podanej kwoty na przesłany rachunek bankowy, lub odzyskanie rzekomo zablokowanych kryptowalut. Oprócz utraty oszczędności, po takim zalogowaniu może się okazać, że na nasze konto zostały zaciągnięte różnego rodzaju pożyczki.

Zobacz również: Czy w Ostrowie nie jest czyszczona kanalizacja deszczowa i dlatego dochodzi do zalewania miasta?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments