kobieta telefon oszustwo

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy dzwoniąc wykorzystując metodę tzw. spoofingu podszywają się pod policyjny numer telefonu.

– Dyżurni z KWP w Poznaniu odebrali kilka telefonów od mieszkańców z całej Polski, którzy poinformowali, że z numeru pod który dzwonią tj. numeru dyżurnego policji – 47 77 131-11 mieli nieodebrane połączenie lub też połączenie od osoby, która w rozmowie telefonicznej oferowała kredyt na zakup kryptowalut. Okazuje się, że pod policyjny numer telefonu podszywają się oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze – informują policjanci.

Policjanci nie wykluczają, że przestępcy w najbliższym czasie będą wykorzystywać policyjny numer telefonu, aby nakłonić swoich rozmówców do przekazania loginów i haseł do bankowości elektronicznej.

Jednocześnie jak wyjaśniają policjanci taka sytuacja może mieć nie wystąpić w przypadku policyjnego numeru telefonu. Spoofing telefoniczny to coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar.

Technicznie taką możliwość dają nowe rozwiązania technologiczne gdzie aparat telefoniczny nie jest podłączony do sieci telefonicznej tylko do komputerowej. Dzięki temu  dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące.

W ten sposób oszuści dzwonią do losowo wybranych osób podszywając się pod konsultantów banków, a także przedstawicieli urzędów i instytucji, w tym także funkcjonariuszy Policji.

Sprawcy wykorzystują różne legendy i historie po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

We wszystkich rozmowach zawsze występuje jeden element – presja czasu i poczucie zagrożenia. Przestępca stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji.

Niestety, w praktyce zablokowania spoofingu telefonicznego jest technicznie niemożliwe. Zapobieganie tego typu oszustwom polega przede wszystkim na zwiększaniu świadomości ludzi w zakresie metod i technik wykorzystywanych przez przestępców.  Aby nie dać się oszukać musimy uważnie słuchać dzwoniącego i panować nad emocjami. Jeśli nasz rozmówca poinformuje, że pieniądze na naszym koncie są zagrożone lub z innego powodu należy przelać je na inne konto – od razu powinniśmy się rozłączyć. Dla pewności możemy samodzielnie zadzwonić do banku, by ostatecznie zweryfikować przekazane informacje.

Zobacz również: Wydana na dzisiaj ostrzeżenie pogodowe dla regionu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments