W mediach społecznościowych cały czas pojawiają się posty informujące o porwaniach, tragediach, materiałach wideo z wypadków. Niestety przeważnie są to próby oszustw. Teraz mamy wysyp postów dotyczących powodzi.

– Kiedy cała Polska solidaryzuje się z powodzianami, oszuści żerują na tragedii, wypuszczając sensacyjne posty o dziewczynce porwanej przez wodę. Schemat jest dobrze znany, krzykliwy nagłówek ma zwabić użytkownika na stronę internetową, która prosi o podanie danych logowania w celu weryfikacji wieku – informuje CERT Polska, który zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Oszuści żerując na ludzkiej tragedii, w związku z sytuacją powodziową, próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.

W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania.

Powinniśmy pamiętać, że jeśli jesteś zalogowany na FB, a strona, na którą wchodzisz prosi o dane logowania do Facebooka – to najpewniej próba wyłudzenia danych.

Podobne wpisy mogą dotyczyć, że np. dziewczynka została porwana spod szkoły, wypadła z okna, pociąg ją przejechał lub potrącił samochód. Cel jest jeden, uzyskanie naszych danych osobowych, danych dostępowych do mediów społecznościowych, a następnie dokonanie oszustw.

Dlatego też, nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę. Możesz też zgłosić ją pod tym adresem: https://incydent.cert.pl/


W związku z pojawiającymi się informacjami o fałszywych zbiórkach, dotyczących pomocy powodzianom, apelujemy o szczególną ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:

– wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,

– weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),

– uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.

Pamiętaj!!! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.




Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments