Dawne gościńce, dwory, pałace, dworce, pięknie zdobione budynku z całej Południowej Wielkopolski można oglądać na otwartej 24 marca plenerowej wystawie fotograficznej w Muzeum w Lewkowie. Wystawa to zdjęcia robione głownie w latach 80 przez ostrowskiego artystę Krzysztofa Derę.

– Tytuł tej wystawy jest znamienny, To „Piękno, które ginie. Południowa Wielkopolska”. A tak naprawdę w niektórych przypadkach podpis powinien brzmieć, piękno, którego już nie ma, ponieważ części obiektów, które możemy oglądać na wystawie już nie ma – jak drewnianego gościńca, który stał przy drodze w Kwiatkowie. To połączenie miłości do fotografii, rowerowych wypraw i piękna architektury autora zdjęć Krzysztofa Dery, który fotografuje od blisko 60 lat – mówi dyrektor muzeum Sylwia Nowicka.

Na wystawie można oglądać 38 zdjęć m.in. dawnego dworu w Szkudli, kuźni w Kurowie, drewnianego młyna w Sławinie, ceglanego budynku gorzelni w Wysocku, spichlerza w Lewkowie czy remizy strażackiej w Brzezinach.

Obrazy zatrzymane w kadrze mają magiczną moc – mówi autor zdjęć Krzysztof Dera. – Pokazują miejsca, których już nie ma, lub które są dziś w stanie dużej ruiny. Utrwaliłem dworek rodziny Niesiołowskich w Strzyżewie, w którym mieszkała krewna Fryderyka Chopina. Dworek stał od 1852 roku, dziś nie ma po nim śladu.

Wystawa znajduje się na terenie parku, na tyłach pałacu – od strony kawiarenki. Będzie można ją oglądać do końca września 2024r.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments