Specjalną infolinię dla pacjentów, poprzez którą będą mogli się kontaktować obcokrajowcy przygotował ostrowski szpital. Dyrekcja lecznicy przekazała także do Wojewody Wielkopolskiego deklarację udzielenia pomocy w konkretnych obszarach medycznych.

Zwiększona liczba Ukraińców uciekających przed wojną wymaga także przygotowania się ostrowskich służb medycznych do nowej sytuacji. Dotyczy to przede wszystkim cywilów, którzy uciekając przed wojną znaleźli się na terenie Powiatu Ostrowskiego.

W pierwszej fali docierają do Polski kobiety i dzieci i to te grupy mogą potrzebować pomocy najczęściej. Wiemy, że przyjechały kobiety w zaawansowanych ciążach, ale jest wiele małych dzieci i osób starszych. To wielka potrzeba chwili i wyzwanie, któremu musi sprostać nasz szpital. Chodzi bowiem o zapewnienie ciągłości przyjmowania pacjentów, ale także pomoc emigrantom w sytuacjach losowych – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Dyrekcja szpitala zgłosiła do Wojewody Wielkopolskiego deklarację pomocy właśnie w obszarach związanych z dziećmi i kobietami: oddziały urazowe, położnictwo i ginekologia, pediatria, neonatologia, ale także w zakresie leczenia na Sars-Cov2.

Zanim pojawią się pierwsi pacjenci szpital chce się przygotować organizacyjnie. Jedną z przeszkód, którą musi pokonać jest bariera językowa szczególnie dla tych, którzy w Polsce nie pracowali, przyjeżdżają pierwszy raz i nie znają języka polskiego.

– Mamy deklarację pracujących w naszym szpitalu lekarzy z Ukrainy, a także pielęgniarki, że będą służyć pomocą w tym zakresie’’ – mówi dyrektor szpitala Dariusz Bierła.

Spodziewając się zwiększonego zapotrzebowania Dyrekcja placówki uruchamia specjalną infolinię dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Powiatu Ostrowskiego i potrzebując pomocy medycznej. Od środy, 2 marca emigranci z Ukrainy z dolegliwościami chorobowymi mogą się całodobowo kontaktować pod numerem tel. 665-666-268, który obsługiwany będzie w języku polskim i ukraińskim. Dla osób w stanie zagrożenia życia obowiązują numery alarmowe 999 lub 112.

Ponadto kobietom w ciąży szpital zapewnia bezpłatną specjalistyczną opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 w przyszpitalnej Przychodni Specjalistycznej ul. Limanowskiego 20/22. W sytuacjach nagłych o pomoc można się zwracać całodobowo na Oddział Ginekologiczno- Położniczy.


Лікарня для пацєнтів з України

Лікарня в Острові Великольському урухомлює додаткову інфолінію для біженьців з України,

які перебувають на тереторії Великольського району і потребують медичної допомоги.

Від дня 02.03.2022року. Біженьці з України з недугами можуть цілодобово дзвонити під таким номером 665-666-268,який буде активний на мові польській і україньській.

Для осіб в ситуації яка загорожує життю активні номери телефонів 999 або 112

А жінкам вагітним лікарня надає везкоштовну оріку від понеділку до пятниці в годинах від 11.00-14.00 у прилікарняній Спецялістичній Поліклініці на вулиці Лімановскіего 20/22.

В ситуаціях наглих можна звертатися цілодобово у Відділення Роддому.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments