Pałac w Lewkowie odzyskuje dawny blask /zdjęcia/

0

Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie, który jest obecnie własnością Urzędy Marszałkowskiego przechodzi właśnie wartą 28 milionów złotych gruntowną rewitalizację i modernizację. Całość prac ma zostać zakończona w połowie 2021 roku.

W październiku 2018 muzeum otrzymało 27,8 mln złotych na ochronę przed degradacją i kompleksowa rewitalizacje zabytkowego obiektu, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Podpisano też wtedy umowę z generalnym wykonawcą.

Obecnie trwają prace i w poniedziałek, 13 stycznia, przedstawiciele mediów mogli zobaczyć jak przebiega remont pałacu i otaczającego go terenu.

– Prace postępują zgodnie z harmonogramem, rzeczywiście zakres robót jest ogromny – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Miałem okazje zapoznać się z tym, co w ramach prac w pałacu jak i w budynkach towarzyszących zostało wykonane oraz jest jeszcze zaplanowane.

W wyremontowanym obiekcie oczywiście nadal będzie funkcjonowała część muzealna, ale również powstanie część warsztatowo-szkoleniowa, gastronomiczna, hotelowa oraz sale konferencyjne.

Połowa praca została już wykonana. Bryła pałacu została zmieniona, poprzez obniżenie terenu i zmianę schodów od części parkowej. Schody z przodu również eksponują bryłę pałacu. Nad przebiegiem prac piecze sprawuje również konserwator zabytków.

Pałac jest obecnie własnością Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, jednak władze powiatu chciałyby przejąć cały kompleks.

– Ja bardzo chciałbym przekazać ten pałac Powiatowi Ostrowskie, bo jak wszystko wskazuje, tylko wtedy będzie on miał szansę zaistnieć jako wielofunkcyjny obiekt służący zarówno miejscowym mieszkańcom, społeczności powiatu ostrowskiego, jak i turystom. – mówi marszałek Marek Woźniak.

W poprzedniej kadencji Rada Powiatu Ostrowskiego podjęła uchwałę wyrażającą wolę przejęcia obiektu.

– Jest to proces skomplikowany i od samego początku staraliśmy się wspierać urząd marszałkowski, czy to na etapie projektowania, przetargu – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Samo przejęcie wiąże się z finansami i musi to być decyzja bardzo rozważna. (..) W momencie, gdy my mamy przejąć to staramy się, aby to, co jest związane z remontem tego obiektu zostało w pełni sfinansowane, żeby nie było niespodzianek, bo możliwości naszego budżetu są takie, a nie inne. Dlatego chcemy i jesteśmy bardzo zainteresowani, ale to wymaga jeszcze bardzo konkretnych rozmów z panem marszałkiem, kiedy i na jakich zasadach.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments