kobieta telefon oszustwo

Kolejna osoba została oszukana i straciła sporo sporą ilość pieniędzy. Tym razem kobieta sprzedająca przez OLX dała się oszukać i straciła około 37 tysięcy złotych.

Policjanci z całego kraju codziennie otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustwa przy pomocy portalu internetowego OLX oraz aplikacji WhatsApp. Ofiarą takiego przestępstwa padła również mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, która straciła około 37 tys złotych.

Kobieta chciała sprzedać na OLX przedmiot i otrzymała niemal natychmiast wiadomość od osoby rzekomo zainteresowanej zakupem wystawionego przez nią przedmiotu. Osoba kupująca wysłała do kobiety link, który miał być pomocny w realizacji transakcji. Jak się okazało była to pułapka, ponieważ po wejściu w link i zalogowaniu się na stronę banku kobieta zorientowała się o tym, iż z konta zniknęły jej oszczędności.

Policjanci przypominają kilka zasad działania oszustów:

• Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
• Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Jak możemy uniknąć oszustwa:

• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX.

Zobacz również: Ukradli prawie 500 butelek i puszek piwa

Zobacz również: Nowy ostrowski program. Mieszkanie za remont
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments