Ostrowianin Maciej Klósak został przyjęty w poczet członków amerykańskiego klubu odkrywców Explorers Club ze statusem „Fellow”, czyli najwyższą formą członkostwa. Tym samym jest pierwszym ostrowianinem w historii w tym gronie.

Explorers Club powstał w 1905 roku i dziś uznaje się go za najbardziej prestiżowy na świecie związek podróżników i odkrywców. Klub liczy jedynie 3000 członków z około 60 krajów. Przyjęcie w poczet członków klubu to ogromne wyróżnienie, gdyż nie można się do niego zapisać. Trzeba być wybranym przez Radę Dyrektorów spośród zaproszonych i zarekomendowanych kandydatów.

Do Klubu należeli m.in. Roald Amundsen – zdobywca bieguna południowego, Edmung Hillary -pierwszy zdobywca Mount Everestu, Charles Lindbergh, który jako pierwszy człowiek przeleciał samolotem Atlantyk, Neil Amstrong – pierwszy człowiek na Księżycu, Thor Heyerdahl – znany z wypraw na Wyspę Wielkanocną.

Wśród obecnych członków można znaleźć takie osoby jak reżyser James Cameron, Jeff Bezos – szef Amazona i najbogatszy człowiek świata, Elon Musk – dyrektor generalny Tesli i Space X. Honorowym członkiem jest m.in. Książę Filip – mąż Królowej Elżbiety II czy himalaista Rainhold Messner.

Pierwszym Polakiem w Klubie był Henryk Arctowski. Spośród około czterdziestu Polaków należących do Explorers Club’u można wymienić m.in. Elżbietę Dzikowską, Krzysztofa Wielickiego, Monikę Rogozińską czy Marka Kamińskiego.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments