Policjanci z regionu ostrzegają przed działaniami przestępców, którzy podszywając się pod rodzinę lub znajomych z portalu społecznościowego albo też proszą o podanie kodu przy realizacji płatności za zakup przedmiotów wystawianych na różnego rodzaju stronach internetowych.

Do Komend Policji w naszym regionie zgłosiło się ostatni kilka osób które zostały oszukane. Pokrzywdzeni stracili od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Metoda działania przestępców jest taka, że włamują się na profile użytkowników znanego portalu społecznościowego i nawiązują rozmowy ze znajomymi ofiary. Następnie podszywając się pod znajomego (znajomą) lub członka rodziny piszą, że pilnie i na chwilę potrzebują pieniędzy. Powodem może być to, że zapomnieli portfela ale mają przy sobie telefon, a szybko muszą dokonać jakiejś opłaty, np. za zakupy. Oczywiście obiecują, że pieniądze bardzo szybko wrócą do pożyczającego”. Proszą o przesłanie pieniędzy BLIKiem.

Ofiara chcąc pomóc w potrzebie znajomemu, wysyła mu wygenerowany przez swój bank numer BLIK. W tej samej chwili przestępca czeka przy dowolnym bankomacie na numer BLIK od ofiary i natychmiast po jego otrzymaniu wypłaca gotówkę. Odbiorca pieniędzy jest całkowicie anonimowy, gdyż znany jest wyłącznie numer wypłaty nie zaś numer konta, banku czy dane odbiorcy.

Dlatego jeżeli ktoś z naszych znajomych prosi nas o wykonanie szybkiego przelewu lub o podanie kodu BLIK zadzwońmy do takiej osoby i upewnijmy się, że to ona jest autorem wiadomości i faktycznie znalazła się w sytuacji, w której prosi o nasze wsparcie.

Nie ustawiajmy jednakowych lub podobnych haseł do różnych kont w aplikacjach czy na portalach społecznościowych.

Nie instalujmy również nieznanych aplikacji wymagających od nas połączenia z profilami na portalach społecznościowych, podawania dokładnych danych, także tych związanych z bankowością internetową.

Inną metodą oszustw wykorzystywanych przez przestępców to udostępnienie swoich danych do konta bankowego po zalogowaniu się w link, który otrzymujemy np. od osoby zainteresowanej kupnem wystawionych przez nas przedmiotów. Rzekomo zainteresowany zakupem chce szybko dokonać płatności za towar. Przesyła link sprzedającemu, który po wejściu w niego i zalogowaniu się na swoje konto nieświadomie udostępnia wszystkie dane do swojego konta oszustowi. W ten sposób zamiast uzyskać pieniądze, traci te, które miał na swoim koncie. Policjanci przestrzegają przed logowaniem się w jakiekolwiek linki przesyłane przez nieznane nam osoby!

Zobacz również: Niestety, ostrzeżenia nie do wszystkich docierają. 61-latka straciła sporo pieniędzy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments