żołnierz amerykański
zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Wielkopolska Policja odnotowała w ostatnim czasie kilka przypadków oszustw na tzw. amerykańskiego żołnierza, gdzie sprawca rozkochuje samotne osoby, a następnie wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od niej.

Popularną metodą wśród przestępców jest w ostatnim czasie oszustwo na „amerykańskiego żołnierza”. Oszust wyszukuje w Internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako amerykański żołnierz, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Oszust poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

W ubiegłym roku kilka takich prób w naszym regionie było udanych, gdzie kobieta z powiatu krotoszyńskiego straciła ponad 200 tys. zł., mieszkanka gminy Mikstat straciła 28.500 zł., a w 2019 roku kilka tysięcy euro straciła też mieszkanka Kalisza.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

Policjanci przypominają, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust metodami „na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję.

Po raz kolejny apelujemy również do wszystkich aby informowali swoich najbliższych, sąsiadów, znajomych szczególnie seniorów, ostrzegając ich przed działaniami i metodami działania oszustów. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.
ŹRÓDŁOKWP w Poznaniu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments