Przestępcy wykorzystują różne sposoby, aby wyłudzić nasze pieniądze. Jednym ze sposobów ich działania jest włamywanie się na konta portali społecznościowych, podszywanie się pod znajomych i proszenie o podanie numeru BLIK. Kilku mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego myśląc, że pomagają znajomym straciło w ostatnim czasie pieniądze.

W ostatnim czasie ostrowska Policja została powiadomiona o oszustwach metodą na tzw. blika. Zgłaszający wyjaśniali, że komunikatorem internetowym otrzymali wiadomość od znajomego z prośbą o pożyczkę za pośrednictwem kodu Blik do transakcji internetowej. Nie podejrzewając, że to oszuści, niezwłocznie pobrali kod Blik z aplikacji mobilnej swojego banku, a następnie za pośrednictwem komunikatora przekazali kod, który został zrealizowany na kwotę m.in. 500 zł czy też 1000zł.

Transakcje zostały zrealizowane, a po wszystkim okazało się, że to oszustwo.

Policjanci apelują o ostrożność. Pamiętajmy, że oszuści mając kod BLIK mogą bez problemu wypłacić naszą gotówkę. Wprawdzie właściciel konta musi potwierdzić transakcję, jednak przekonany, że pomaga krewnym lub znajomym w potrzebie – zrobi to bez namysłu. Dlatego też apelujemy o nieudostępnianie nikomu wygenerowanych kodów do transakcji internetowych. Jeśli znajomy lub krewny prosi nas o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość tej osoby, wystarczy na przykład do niej zadzwonić.

Apelujemy o rozwagę przy przekazywaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą, czy członka rodziny.

Zadbajmy również o bezpieczeństwo swoich kont społecznościowych, stosujmy dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych, nie zapominajmy również o wylogowaniu się ze swojego konta.

Zachęcamy do udostępniania informacji o tym sposobie działania przestępców. Dzięki temu być może nasi znajomi nie dadzą się oszukać.

Zobacz również: Uwaga na smsy i wiadomości email o zadłużeniu. To oszustwo!!!
ŹRÓDŁOostrow-wielkopolski.policja.gov.pl