zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Polska Policja przestrzega przed najnowszymi oszustwami internetowymi. Kliknięcie w ofertę za 1 euro i podanie numeru karty bankomatowej kończy się wyczyszczeniem konta bankowego.

Polska Policja ostrzega przez nowym sposobem oszustów na uzyskanie danych dostępowych do naszych kont bankowych, kart kredytowych.

W listopadzie dwoje mieszkańców Puław straciło wszystkie środki zgromadzone na kontach. 47-latka podczas robienia zakupów internetowych zauważyła ofertę wypróbowania telefonu komórkowego za wyjątkowo niską cenę – 1 euro. Kobieta kliknęła w link do oferty, będąc przekonaną, że pochodzi ona z popularnego sklepu internetowego gdzie robiła zakupy.

Po kliknięciu w okienko nastąpiło przeniesienie na stronę, gdzie znajdował się formularz składający się z podstawowych danych osobowych oraz numeru karty bankowej. Będąc przekonaną, że kupuje telefon za 1 euro, 47-latka wypełniła formularz podając swoje dane. Następnego dnia zorientowała się, że z jej konta zniknęła nie tylko równowartość 1 euro, ale również kilkaset złotych, które miała na rachunku.

W podobny sposób został oszukany inny mężczyzna, który robił zakupy obuwia. Okazało się, że poza pieniędzmi za buty i równowartością 1 euro, z jego konta zniknęło blisko 2 tysiące złotych.

Jak poinformował nas jeden z czytelników, też zobaczył jedną z takich ofert, jednak z niej nie skorzystał, gdyż wydawała mu się podejrzana.

Krótki poradnik o tym, jak nie dać się oszukać!!!

Policjanci ostrzegają i przypominają – dokonując transakcji internetowych należy zachować ostrożność, a przede wszystkim kierować się rozsądkiem.

Oszustwa na 1 euro polegają głównie na tym, że obok ofert prawdziwej, wyświetlana jest oferta fałszywa, zazwyczaj umieszczona na podrobionej stronie internetowej, łudząco przypominającej tą, z której aktualnie korzystamy. Podrabiane są strony internetowe sklepów, popularnych portali, ale także gazet i portali informacyjnych. Dlatego też zwracajmy uwagę, czy strona na której jesteśmy jest faktycznie stroną na której chcemy być.

Zdarza się także, że oszuści, chcąc uwiarygodnić swoją „ofertę” opisują zmyślone historie osób, które już zakupiły ich produkty. Historyjki są tak napisane, że czytająca je osoba jest w stanie uwierzyć w prawdziwość oferty i podejmuje decyzję o kliknięciu w promocyjny link.

Fałszywe oferty często zawierają też aktualizację, która ma wywołać u czytelników poczucie uciekającej im sprzed nosa okazji, np. „Promocja kończy się dziś o północy, nie czekaj, zamów już dziś, zostało tylko 100 egzemplarzy”.

Pod fałszywymi ofertami wyświetlane są liczne komentarze, zamieszczone rzekomo przez osoby, które skorzystały z promocji za 1 euro i są z niej zadowolone.

Oszuści znaleźli też sposób na wątpliwości kupującego i próbę wycofania się z transakcji – próba anulowania subskrypcji w tej usłudze wymaga UWAGA ! – podania swoich danych łącznie z danymi karty płatniczej.

Z tego powodu przed dokonaniem transakcji finansowej zawsze powinniśmy sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa strony www, na której się znajdujemy, aby upewnić się, że nie jest podrobiona. Przede wszystkim jednak nie należy wierzyć w wyjątkowe okazje i nierealnie niskie ceny!

Zobacz również: Uwaga na oszustów! Podawali się za pracowników wodociągów i okradli 73-letnią ostrowiankę
ŹRÓDŁOpolicja.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments