Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegają przed narastającym procederem oszustw metodą „na kuriera”. W popularnych serwisach z ogłoszeniami przestępcy coraz częściej oferują pracę w charakterze kuriera za granicą, zwłaszcza w Niemczech.

Oszuści proponują pozornie atrakcyjne warunki pracy: umowę o pracę, wynagrodzenie płatne z góry oraz samochód i telefon służbowy. Przestępcy wykorzystują fałszywe dokumenty np. listy przewozowe znanych firm spedycyjnych mające wywołać wrażenie, że zainteresowany będzie pracownikiem legalnej firmy przewozowej.

Jednak jak ostrzegają policjanci w rzeczywistości praca „kuriera” polega na przewożeniu towarów i mienia pochodzących z działalności przestępczej, głównie w wyniku oszustw i wyłudzeń. Konsekwencją jest pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za granicą, a powoływanie się na rzekomy brak świadomości uczestnictwa w przestępstwie nie jest traktowane jako usprawiedliwienie.

Dlatego policjanci apelują: Weryfikuj i sprawdzaj informacje i dokumenty, zwłaszcza jeśli oferta pracy jest podejrzanie atrakcyjna! Nie pozwól się oszukać!

Zobacz również: Zderzenie ciężarówki z osobówką. Nie żyją dwie osoby
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments