Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o sprzedaż podrabianych interfejsów do diagnostyki samochodowej z pirackim oprogramowaniem. Wśród zatrzymanych jest mieszkaniec powiatu ostrowskiego. Szacunkowa wartość oryginalnych produktów to ponad 500 tys. złotych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu zatrzymali 3 mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, mieszkańców powiatów ostrowskiego, nowotomyskiego i poznańskiego, którzy mieli za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych sprzedawać podrobione interfejsy do diagnostyki samochodowej z pirackim oprogramowaniem.

W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych, zabezpieczono 28 sztuk interfejsów razem z płytami CD, zawierającymi nielegalne oprogramowanie. Szacunkowa wartość oryginalnego produktu to ponad 500 tys. złotych. Dodatkowo zabezpieczono 5 komputerów z nielegalnym oprogramowaniem, które były wykorzystywane w tym procederze.

Policjanci skontaktowali się ze specjalistą przeszkolonym w zakresie rozpoznawania oryginalnych produktów, który jednoznacznie stwierdził, że zabezpieczone przedmioty nie są autentyczne. Podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 116 Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych, art. 305 Ustawy Prawa Własności Przemysłowej oraz art. 278 Kodeksu Karnego, za co grozi do 5 lat więzienia.
ŹRÓDŁOwielkopolska.policja.gov.pl