Zostaw 1,5% w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wykaz Organizacje Pożytku Publicznego
Zostaw 1,5% w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wykaz Organizacje Pożytku Publicznego

Co roku w zeznaniach podatkowych możemy przeznaczyć 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz wybranych przez siebie organizacji pozarządowych, które uzyskały status Organizacji Pożytku Publicznego.

W tym roku można było odnieść wrażenie, że w Ostrowie Wielkopolskim sprawa trochę przycichła, że politycy jakby zapomnieli o wsparciu organizacji pożytku publicznego z naszego miasta, naszego powiatu. W końcu była kampania i pewnie niektórzy uważali, że są ważniejsze rzeczy. Jednak na ostatniej sesji złożona została w tej sprawie interpelacja przez Jakuba Paducha i jak można było usłyszeć w odpowiedzi władz miasta – „bilbordy dotyczące zostawienia 1,5 procent podatku w Ostrowie na organizacji pozarządowych są w produkcji”.

Jak zapewniła również prezydent miasta – „ten temat, jak każdego roku jest przez nas z troską procedowany”.

Należy tutaj zadać pytanie, czy na pewno i jeśli tak, to dlaczego tak późno? Rozliczenia podatkowe zaczynają się w połowie lutego, zostały niespełna 3 tygodnie na rozliczenie się z fiskusem. Wiele osób już to zrobiło i się rozliczyło.

Ponadto mimo zapewnień o „trosce”, jak można przeczytać w mediach społecznościowych na urzędowej stronie był wykaz ale do rozliczeń za rok 2022. Teraz jak sprawdzamy jest to już zaktualizowane i jest już zaktualizowany na 11 stycznia 2024 roku. Należy jednak zaznaczyć, że jest to też obecnie wykaz nieaktualny.

W naszym artykule z 14 lutego z wykazem Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5 procenta, opublikowany został wykaz OPP z Ostrowa i Powiatu Ostrowskiego aktualny na 5 lutego. Nie ma tam już wymienionej jednej z organizacji. Sprawdziliśmy ponownie dzisiaj i w wykazie nie ma jednej z organizacji – STOWARZYSZENIE „OSTROWIANIE DZIECIOM SPECJALNEJ TROSKI”. Jak sprawdzimy dzisiaj w wykazie na stronie Narodowego Instytutu Wolności nie ma tego stowarzyszenia uprawnionego do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 rok w 2024 roku.

Na urzędowej stronie ponadto zaznaczone zostało 9 organizacji, która mają działać w Ostrowie. Niestety musimy wykonać w tych przypadkach jedną bardzo ważną rzecz. Nie są to organizacje z Ostrowa, jednak zrzeszają podmioty z naszego miasta i działają one na takiej zasadzie, że w przypadku wskazania celu szczegółowego te środki są przeznaczane na konkretny podmiot. Jeśli tego nie zaznaczymy najprawdopodobniej to ta OPP przeznaczy je na własne cele, niekoniecznie związane z naszym miastem. Dlatego ważne jest w takim przypadku wpisanie celu szczegółowego i to powinno być bardziej zaznaczone przez Urząd Miejski w swoim wykazie.

Błędny i niepełny jest również PDF, który możemy pobrać ze strony urzędu. Na stronie urzędu mamy 31 organizacji (jak już podaliśmy jedną OPP nie powinna w nim być) a w PDF mamy 30 organizacji. Jest tam jednak organizacja, której nie powinno być, a brakuje Fundacji Nakarmieni oraz Polskiego Związku Niewidomych (tutaj ważny jest jednak cel szczegółowy). Ponadto w PDF jest Fundacja Piotra Reissa, której nie ma w aktualnym wykazie na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Podsumowując, politycy przypomnieli sobie o tym aby zachęcać ludzi do zostawienia 1,5 procenta w Ostrowie, jednak zrobiono to o wiele za późno. Fakt była kampania i trzeba było robić co innego.

Mamy też nadzieje, że za chwile błędy na stronach urzędowych zostaną poprawione.

Lista organizacji pożytku publicznego z Ostrowa Wielkopolskiego oraz powiatu ostrowskiego.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Ale też pani prezydent od 2 miesięcy nie zwoływała sesji, zwykle są co miesiąc.

Kolejny dowód, ze p.klimek popłynęła w tej swojej „trosce”o Ostrów. Dla obecnej prezydentki i jej vicekostki liczy się tylko ich prywatne dobro (czyt. konto), a organizacje ostrowskie??? kto by się przejmował!