W sobotę 15 grudnia w Ostrowie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku w ramach pomocy dla emerytowanego ostrowskiego strażaka oraz innych pacjentów.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, a dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Dlatego, aby powiększyć bazę potencjalnych dawców zostanie przeprowadzona ta akcja.

Akcję organizuje grupa inicjatywna dla emerytowanego ostrowskiego strażaka, który kilka miesięcy temu usłyszał wyrok – ostra białaczka szpikowa.

– Mam na imię Jacek i mam 53 lata. Całe moje życie związane jest z Ostrowem Wielkopolskim. Tutaj skończyłem szkołę i pracowałem, tutaj są moi przyjaciele i rodzina. Jestem emerytowanym strażakiem Państwowej Straży Pożarnej. Przejście na emeryturę dało mi dużo wolnego czasu, który spędzam z moją żoną Izą – jesteśmy razem już 26 lat. W drugiej połowie czerwca, z powodu złego samopoczucia, trafiłem do szpitala. Już na początku lipca zapadła diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Obecnie jestem w trakcie przyjmowania drugiej chemioterapii, ale konieczny będzie przeszczep szpiku – opowiada swoją historię Jacek.

Jedyną szansą na powrót do zdrowia przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 565 996 potencjalnych Dawców, i ponad 30 milionów w bazach na całym świecie, nadal poszukiwany jest Dawca.

Do akcji włączyła się również m.in. fundacja DKMS, ostrowscy strażacy oraz Urząd Miasta. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 listopada, przedstawiono informacje, kto może zostać dawcą, jak przebiega proces rejestracji, badania oraz proces pobrania szpiku.

– Proces rejestracji trwa 10 minut. To wykonanie wymazu z policzka oraz wypełnienie ankiety. W moim przypadku, podczas pobrania szpiku, wykonano dwa wenflony, po jednym w każdym ramieniu. Z jednego pobierano krew, drugim wracała do organizmu. W trakcie pobierane są komórki macierzyste. Zgodnie z zasadami, dawca oraz biorca mogą kontaktować się bezpośrednio po dwóch latach. Wiem jednak, że pomogłam mężczyźnie i że był to Polak – mówi pani Katarzyna dawca rzeczywisty, której szpik pomógł już choremu.

Rejestracja podczas ostrowskiej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Zarejestrować się jako dawca szpiku może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko kilka minut i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Jak wygląda pobranie szpiku?

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.

W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.

Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Rejestracja potencjalnych dawców w Ostrowie i Kaliszu:

Sobota, 8 grudnia 2018 r.

09:00 – 21:00, GALERIA OSTROVIA, ul. Kaliska 120, Ostrów Wielkopolski,

09:00 – 21:00, GALERIA AMBER, ul. Górnośląska 82, Kalisz.

Sobota, 15 grudnia 2018 r.

12:00 – 18:00, Ratusz, Rynek 1, Ostrów Wielkopolski.

 




0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments