Władze gminne, a także Rada Sołecka wsi Janków Przygodzki zadeklarowały pomoc hodowcy bydła poszkodowanemu w ubiegłotygodniowym pożarze obory ze zwierzętami.

Za sprawną akcję ratowniczą-udział strażaków, a przede wszystkim ludzką i sąsiedzką solidarność podziękował w piątek na Sesji Rady Gminy Przygodzice wójt Krzysztof Rasiak.

– Pomagamy naszemu rolnikowi, włączając w te działania Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pokrzywdzony może w każdej chwili liczyć na fachową i merytoryczną pomoc i doradztwo pracowników GOPS – mówił podczas obrad wójt Krzysztof Rasiak .

We wtorek po godz. 15. przez powiat ostrowski przeszła gwałtowna burza, która wyrządziła wiele szkód. W pożarze chlewni w Jankowie Przyg., wywołanym najprawdopodobniej uderzeniem pioruna, spłonął budynek inwentarski wraz z przetrzymywanym w tym obiekcie bydłem.

Dogaszanie obory i zgromadzonej w niej słomy trwało do późnych godzin nocnych i następnego dnia. Część stada udało się uratować i naprędce wyprowadzić z płonącej obory dzięki natychmiastowej akcji pomocowej. Rolnikowi ochoczo pomogli okoliczni mieszkańcy-inni rolnicy, którzy m.in. użyczyli mu własnego sprzętu. Akcję koordynował na miejscu także wójt.

Zdaniem Krzysztofa Rasiaka nieprzewidywalność aury na skutek zamian klimatycznych, a także rosnąca w ostatnim czasie ilość zdarzeń i wyjazdów do akcji jednostek: OSP Przygodzice i Janków Przygodzki, skłaniają samorząd do rozważenia zakupu samochodów pożarniczych dla obydwu straży, wyposażonych w zbiorniki na wodę o zwiększonej pojemności, przez co poprawiłyby one swe zdolności bojowe do czasu przyjazdu Państwowej Straży Pożarnej.

Włodarz zasugerował radnym w trakcie sesji rozważenie zakupu odpowiednich wozów strażackich.

Rolnik z Jankowa Przygodzkiego ma otrzymać z GOPS zasiłek celowy z tytułu zdarzenia losowego. W tej wsi zorganizowana zostanie też zbiórka pieniędzy dla poszkodowanego.

Spalone zwierzęta z gospodarstwa odebrała już firma, która przetransportowała je do zakładu utylizacji.
ŹRÓDŁOprzygodzice.pl, Tomasz Wojtasik
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments