Ostrowski Zakład Ciepłowniczy od przyszłego roku planuje wprowadzić do swojej oferty nowe, ekologiczne rozwiązanie. Jako pierwsi przetestować je będą mogli mieszkańcy kwadratu ulic: Poznańska, Lotnicza, Batorego i Bema. Jak informuje OZC nowy produkt ma okazać się przełomem w walce z zanieczyszczeniem powietrza w mieście.

Pompy ciepła to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie do walki ze smogiem. Pilotażowe wdrożenia zostaną wykonane na wybranych ulicach Parceli Zacharzewskich. Wybór tego rejonu nie był przypadkowy, jest to jeden z terenów najbardziej zanieczyszczony, a dodatkowo znajduje się tam już infrastruktura elektroenergetyczna należąca do Spółki.

– Zgodnie z naszą misją jesteśmy gotowi do działania i odpowiedzialni za przyszłość. Duże znaczenie, aby ostatecznie wyeliminować pojawiający się co roku problem smogu, ma permanentna edukacja społeczna. Widzimy tego efekt. Każdego roku mieszkańcy są coraz bardziej świadomi, czym i w jaki sposób mogą palić w piecach. Dziś stajamy przed kolejnym, wielkim wyzwaniem, jakim jest ograniczenie smogu do minimum. Zaczynamy skromnie, ale jeśli ten pomysł się przyjmie, za kilka lat problem smogu w Ostrowie zostanie znacząco ograniczony – zaznacza Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Cena za ciepło uzyskane z wykorzystaniem pompy ciepła nie będzie wyższa niż cena ciepła systemowego pochodzącego z miejskiego cieplika. Ostateczna oferta skierowana do konkretnego odbiorcy będzie przygotowywana indywidualnie, tak by spełnić jego oczekiwania i maksymalnie wykorzystać możliwości techniczne oferowanych przez spółkę rozwiązań.

Spółka OZC na przełomie stycznia i lutego planuje przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami wytypowanych do pilotażu ulic.

– Zależy nam na tym, aby zainteresować mieszkańców tą ideą – mówi Piotr Pawlak, koordynator projektu. – Wstępne rozeznanie potwierdziło, że każdy mieszkaniec oczekuje indywidualnego podejścia i rozmowy. Przygotowujemy się do tego, ponieważ doskonale wiemy, że dużo zależy przede wszystkim właśnie od mieszkańców. Każdy chce oddychać czystym powietrzem, a jednocześnie nikt nie chce martwić się o dostawy ciepła, ani chodzić sprawdzać czy nie trzeba dosypać kolejnej łopaty węgla do pieca, nie wspominając o jego czyszczeniu i zbieraniu popiołu. Rozumiemy, że czasem ogrzewany w domu jest tylko jeden pokój, ale na to również mamy pomysł. Zastosowanie pieca akumulacyjnego, zasilanego naszą energią, będzie bardziej wydajne, niż popularna farelka czy inne mniej bezpieczne sposoby grzewcze.

Zobacz również: Stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza w Ostrowie
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments