Wyremontowany Pałac Lipskich w Lewkowie i działające tam muzeum odwiedziło do tej pory 10 454 osób. Gruntowna modernizacja zabytku prowadzona była w latach 2018-2022 i kosztowała blisko 27 milionów złotych.

Pałac w Lewkowie jest odnowiony w każdym calu. Remont całości trwał od 2018 roku. Blisko dwa lata trwały prace budowlane związane z odtworzeniem budynku Dawnej Wozowni, modernizacją zachodniej oficyny, w której znajdują się dziś pokoje hotelowe i pomieszczenia administracyjne oraz pracami naprawczymi w samym pałacu. Kolejne dwa lata trwały prace konserwatorskie wewnątrz pałacu – odtworzenie bogatych sztukaterii, przywrócenie do dawnej świetności polichromii oraz montaż przepięknych mozaikowych parkietów. W piwnicy obiektu powstała dawna pałacowa kuchnia, w której organizowane są warsztaty kulinarne. Wraz z remontem pojawiła się nowa atrakcja – tunel łączący małą oranżerię przy hotelu z budynkiem Dawnej Wozowni. Gruntownie odnowiono park wokół pałacu i odtworzono dawne rosarium, w którym pojawiły się dawne gatunki róż.

Wizyta w Lewkowie to nie tylko pałac, ale także blisko 6-hektarowy park , którym można spacerować wokół stawów. Są odtworzone kładki, pojawiło się wiele ławek, na których można przysiąść i odpocząć. Park jest pełen ptaków, siedząc na ławce możemy podziwiać kaczki w stawie czy pracujące dzięcioły czarne na starodrzewie – mówi dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.

W Pałacu Lipskich można zwiedzać reprezentacyjny parter i piętro. Na piętrze niegdyś mieściły się pokoje rodzinne Lipskich, dziś jest tam wystawa poświęcona powiatowi ostrowskiemu, wraz z wystawą archeologiczną i pokojem do przeprowadzania lekcji muzealnych.

Budynek Dawnej Wozowni doskonale sprawdza się jako sala wystaw czasowych i miejsce spotkań, koncertów, pokazów filmów czy prelekcji. Hitem okazała się wystawa kolaży – wyklejanek Wisławy Szymborskiej, która otwierała rok poświęcony Noblistce w Wielkopolsce. Obecnie można oglądać pokonkursową wystawę fotografii ulicznej 55 twórców fotografów z całego świata pt. Fujifilm Moment Street Foto.

– Organizujemy nie tylko wystawy czasowe w Dawnej Wozowni, ale także przeprowadzamy lekcje muzealne – Moja pierwsza wizyta w muzeum czy Wokół kuchni ziemiańskiej – wtedy prezentujemy najmłodszym zwiedzającym lodownię i kuchnię pałacową. Ale muzeum to także miejsce, w którym organizujemy liczne warsztaty – robienia mydełek, pieczenia mazurków, pączków, faworków, robiliśmy już sery w muzeum. Pod okiem fachowców uczestnicy warsztatów tworzyli pisanki, palmy wielkanocne i witraże parafinowe. Wycieczka po parku pod okiem ornitologa Pawła T.Dolaty to nie tylko godzinny spacer, ale przede wszystkim niezwykle ciekawa lekcja z informacjami o ptakach i przyrodzie parku – dodaje dyrektor Nowicka

Pałac w Lewkowie zaprojektował w stylu klasycystycznym Jan Christian Kamsetzer – nadworny architekt Stanisława Augusta. Powstawał w latach 1788-1791, jest równolatkiem Konstytucji 3 Maja. Należy do pierwszej serii rezydencji klasycystycznych w Wielkopolsce i jest wierną kopią pałacu w Siernikach koło Wągrowca. Pałac jest murowany, piętrowy, na rzucie prostokąta z czterokolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Na frontonie widnieje maksyma ,,Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności”. Najbardziej oryginalną cechą pałacu i zjawiskiem unikalnym na terenie całej ówczesnej Polski jest sposób opracowania elewacji. Ozdobiono je niezwykle obficie dekoracją sztukatorską, malarską oraz rzeźbą pełnoplastyczną. Program dekoracyjny nawiązuje do rzemiosła wojennego (elewacja frontowa) oraz rodowo-heraldycznego.

Dekoracje wnętrz, zwłaszcza polichromie o charakterze iluzjonistycznym, pochodzą z ok. 1800 roku a wykonał je Antoni Smuglewicz.

W planach jest kolejny spacer ornitologiczny w niedzielę 16 kwietnia, w kolejną niedzielę 23 kwietnia wystąpi Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego. Mnóstwo atrakcji zespół muzeum przygotowuje na sobotę 6 maja, kiedy to odbędą się Dni Otwarte Muzeum i Noc w Muzeum.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments