Powiat Ostrowski pozyskał ponad 16 mln. zł. dofinansowania do budowy w Ostrowie Wielkopolskim Centrum Innowacji Technologicznych, które powstanie przy Zespole Szkół Technicznych.

– Już za chwilę zaprezentujemy projekt, który jest bardzo oczekiwany i chyba na najbliższe 5 lat, czyli w tej kadencji, będzie to największy projekt edukacyjny w Powiecie Ostrowskim – mówi Paweł Rajski, Starosta Ostrowski. – Jestem dumny, że jest to pierwsza inwestycja w tej kadencji, którą rozpoczynamy dedykowana jest młodym ludziom.

Władze powiatu po zmianie rządu w naszym kraju i odblokowaniu środków unijnych, musiały szybko działać, aby pozyskać dofinansowanie do tego projektu.

– Generalnie, aby zmieścić się w terminach potrzebne było posiadanie projektu z pozwoleniem na budowę, co było nierealne, albo program funkcjonalno użytkowy czyli dokładne opisanie czego oczekujemy – mówi Radosław Torzyński, wicestarosta.

Dlatego też sporządzony został na 180 stronach program funkcjonalno użytkowy, gdzie opisano co w Centrum Innowacji Technologicznych ma się pojawić.

Konkurs, który został ogłoszony warunkował, że dofinansowanie jest możliwe tylko do przebudowy lub rozbudowy istniejącego budowy. Dlatego też wykorzystany zostanie jeden z budynków, znajdujący się na terenie Zespołu Szkół Technicznych. Jest to bowiem budynek ponad 30 letni i potrzebny byłby tam remont.

W ramach planowanych prac dobudowana zostanie m.in. nowa hala, gdzie powstaną pracownie zawodowe. Na dachu powstanie pracownia energii odnawialnej. Całkowita wartość projektu to 23 603 637,80zł, a kwota dofinansowania unijnego to 16 192 009,97zł. Wkład własny Powiatu Ostrowskiego wyniesie 7 411 627,83zł.

Podczas konferencji obecni byli uczniowie robotyki, gdzie jak mówiła Magdalena Wojtasz Dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych  w Ostrowie – Bo to do nich przede wszystkich dedykowany jest ten projekt i do przyszłych automatyków, bo mamy nadzieje, na zgodę zarządu otworzyć za rok taki kierunek.

Jak również poinformowano teraz rozpoczyna się cała procedura, zabezpieczone zostały środki finansowe, a planowane zakończenie inwestycji to rok 2026.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Wszytko ładnie pięknie ale budują nowoczesne budynki a basen się prosi o remont tylko żeby robią wszystko żeby go zamknąć