Od dzisiaj można składać wnioski w ramach programu 500 plus na pierwsze dziecko. Podczas konferencji prasowej poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak mówił o programie, wydatkach i jego skutkach.

 

– Przypomnę, że w 2016 roku został wprowadzony program 500 Plus na drugie i kolejne dzieci – mówi poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak. – Natomiast od dnia dzisiejszego wchodzi wersja programu rozszerzonego. Znaleźliśmy, jako obóz rządzący pieniądze na ten zakres świadczeń rodzinnych i będzie to program już na każde dziecko do 18 roku życia bez jakiejkolwiek kategoryzacji dochodowych.

Jak wyliczał poseł Tomasz Ławniczak w 2015 roku, zanim PIS przejął władze, ogólne wydatki na państwa na różnego rodzaju świadczenia rodzinne w przeliczeniu na produkt krajowy brutto wynosiły 1,78%. W efekcie działania programu 500 plus ten wskaźnik procentowy wzrósł w 2017 do 3,11%. W 2020 powinno to być około 4%.

Od momentu uruchomienia programu do rodzin trafiło niemal 70,7 mld złotych. Obecnie z programu korzysta 3,65 mln dzieci, a po jego rozszerzeniu ma z niego korzystać 6,8 mln dzieci. Rodzina na każde dziecko otrzyma rocznie łącznie 6000zł.

W tym roku na sam program tą rozszerzoną jego wersje, wydanych zostanie 9.6 mld złotych.

Od przyszłego 2020 roku będzie to dodatkowych 20 miliardów złotych, które będą trafiać do kieszeni obywateli.

Jak mówił poseł Tomasz Ławniczak – program 500 plus pozwolił przede wszystkim ograniczyć biedę w polskich rodzinach. Obecnie zakres ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszył się do tego stopnia, że jedna z organizacji międzynarodowych mierzących wkład danego kraju w politykę rodziną, sytuuje Polskę na pierwszym miejscu. Inne międzynarodowe organizacje zajmujące się tego rodzaju pomiarami w ścisłej światowej czołówce, jeśli idzie o zakres świadczenia państwa na rzecz rodzinny.

O samym programie, gdzie i od kiedy składać wnioski pisaliśmy TUTAJ>>>
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments