W Raszkowie obchody 228. rocznicy rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie, którą odprawił ks. kan. Grzegorz Kamzol, proboszcz raszkowskiej parafii.

W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół i organizacji działających na terenie Gminy i Miasta Raszków oraz przedstawiciele lokalnego samorządu, instytucji, stowarzyszeń, a także mieszkańcy Raszkowa i okolicznych miejscowości.

Uroczysty charakter Mszy św. podkreślił udział Chóru Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu.

Po nabożeństwie pod nowo wybudowanym Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddano hołd bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Święto było okazją do poświęcenia nowego pomnika, który odzyskał pierwotny wygląd (wzór z 1923 roku) i nowy blask.

Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak w swoim wystąpieniu przybliżył historię raszkowskiego pomnika na przestrzeni prawie stu lat. Wyjaśnił również daty, które znalazły się na zamieszczonych na nim tablicach.

– Odbudowując pomnik zdecydowaliśmy się przywrócić mu pierwotny kształt, który przez zawirowania historyczne zmienił się na przestrzeni lat. Nowy pomnik powstał w 100. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które trwało w latach 1918-1919 – powiedział na Rynku Burmistrz Jacek Bartczak.

Burmistrz zaprezentował także dwie nowe, odlane z brązu tablice, które zawieszono na raszkowskim Ratuszu. Pierwsza poświęcona jest ofiarom II wojny światowej z Raszkowa. Druga tablica upamiętnia patriotów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez państwo polskie po 123 latach zaborów. Na tablicy znajduje się informacja o remoncie ratusza w 100-lecie odzyskania wolności przez Najjaśniejszą Rzeczypospolitą.

 
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments