W najbliższą sobotę, 9 września w parku wokół Pałacu Myśliwskiego w podostrowskim Antoninie rusza czwarta edycja Przygodzickiego Biennale Sztuki RETROSPEKTYWA. To ogólnopolska impreza gromadząca twórców wszelakich dziedzin artystycznych z terenu całego kraju.

Organizatorzy wydarzenia, Marcin Biegański i Paweł Marciszewski, na co dzień prowadzący galerię sztuki Operis.Artis, oraz Robert Kaczmarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach przyznają, że tegoroczna edycja wydarzenia jest rekordowa, jeśli chodzi o liczbę biorących w niej udział twórców – chęć udziału zgłosiło pięćdziesiąt osób z całej Polski reprezentujących rozmaite dziedziny sztuki – od malarstwa, przez rzeźbę i poezję, aż po muzykę i film.

Biennale rozpocznie się o godzinie piętnastej – przez cały czas trwała będzie część wystawiennicza – w alejkach i na ścieżkach antonińskiego parku będzie można spotkać twórców, porozmawiać z nimi, zobaczyć owoce ich twórczej pracy.

Poza tym program przewiduje między innymi projekcję dwukrótkometrażowych filmów w reżyserii Mateusza Głowackiego i rozmowę z reżyserem przeprowadzoną przez Andrzeja Marca, panel poetycki prowadzony przez Tomasza Gruchota, a także szereg wydarzeń muzycznych:

  • skrzypcowy koncert Darii Skrzypek,
  • spotkanie z kompozytorem Jerzym Fryderykiem Wojciechowskim,
  • koncerty zespołów Unknown Artist i Tango Butcher.

Retrospektywa to nie tylko prezentowanie ogólnopolskiej sztuki w Antoninie, ale też prezentowanie Antonina przybyłym z całego kraju twórcom – w ramach wydarzenia odbędzie się zwiedzanie antonińskiego pałacu pod przewodnictwem Edmunda Radziszewskiego.

Wielu gości naszych wydarzeń – mówią organizatorzy – wraca później do Antonina, czy to w celach artystycznych, czy rekreacyjnych, wierzymy, że magia przyrody i historii gminy Przygodzice i Doliny Baryczy ma na to spory wpływ.

Retrospektywa powstaje we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, trzymającym pieczę nad antonińskim pałacem. Pierwsza edycja RETROSPEKTYWY odbyła się w Topoli Wielkiej, w przydomowym garażu Marcina Biegańskiego. Jak przy każdej edycji Retrospektywy, organizatorzy zapraszają do odwiedzin nie tylko wszystkich zainteresowanych sztuką, ale też wszystkich chcących spędzić zwyczajnie ciekawy czas – obecność twórców rozmaitych dziedzin z całej Polski stwarza niezwykłą atmosferę różnorodności i radości wynikającej z dzielenia się swoją twórczością. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zobacz również: Przed nami 62 Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments