Lokalne społeczności, szczególnie te wiejskie potrzebując miejsc rekreacyjnych, miejsc do wspólnego spędzania czasu czy też spotkań.

Jeszcze kilka lat temu takimi miejscami były remizy Ochotniczych Straży Pożarnych przy których budowano sale. Powstawały jednak one często w większych wsiach, a te mniejsze nie miały takich miejsc i musiały korzystać z gościnności sąsiadów.

Ostatnio zaczęło się to zmieniać, głównie dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom czy to unijnym, czy też rządowym oraz dzięki funduszom granatowym. Powstają dzięki temu różnego rodzaju wiaty rekreacyjne. Na przykład na terenie Gminy Nowe Skalmierzyce powstały one w Gniazdowie, Gałązkach Małych czy Kościuszkowie.

– Niestety z takim miejscem do wspólnych spotkań był do tej pory problem. Teraz w Gniazdowie mamy już postawioną wiatę rekreacyjną, jednak czekają nas jeszcze prace związane z jej najbliższym otoczeniem. Wtedy będzie to idealne w okresie od wiosny do jesieni miejsce spotkań naszej małej społeczności – mówi Paweł Wojtaszak, Sołtys Gniazdowa w gminie Nowe Skalmierzyce.

Oczywiście wiele rzeczy i miejsc powstaje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz ich wkładzie własnym w te wszystkie inicjatywy.

Wiata rekreacyjna w Gniazdowie. Na zdjęciu Sołtys Paweł Wojtaszak.

Również w innych gminach naszego powiatu powstają takie obiekty. W miejscowości Cegły w gminie Ostrów Wielkopolski wiata powstała dzięki dofinansowaniu z programu grantowego „Wzmocnij swoje otoczenie”. Gmina uzyskała dofinansowanie w kwocie 20 000zł.

Ważne są również tereny rekreacyjne, których powstaje coraz więcej, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W ostatnich latach sporo powstało ich dzięki dofinansowaniu z programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Miejsca spotkań i integracji mieszkańców powstało na terenie stadionu sportowego w Sieroszewicach a m.in. place zabaw powstały w Skalmierzycach, Nadstawkach. Dodajmy, że również wiata w Gniazdowie jest dofinansowana z tego programu.

Czy w Waszych miejscowościach powinny powstać jakieś dodatkowe miejsca do wypoczynku, spotkań czy rekreacji? Czy może w Waszych miejscowościach już ich wystarczy?

Zobacz również: Wielkopolska znowu poza sportowym rankingiem miast. Sport na Wielkopolsce
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Oczywiście że potrzeba. Są jeszcze miejsca w powiecie gdzie jest pusto

Niestety wiele takich miejsc szybko dopada młodzież i robi się bajzel