Trwa montaż instalacji do suszenia osadów ściekowych w Rąbczynie. Wartość inwestycji to 17 mln złotych, z czego blisko 9 mln złotych to dofinansowanie.

– Realizacja tej inwestycji da nam kolejną ścieżkę w zagospodarowaniu komunalnych osadów ściekowych – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W hali o wymiarach 25 x 14 m z płyt warstwowych trwa aktualnie montaż instalacji suszenia osadów ściekowych. Suszarnia taśmowa działająca w oparciu o pompy ciepła składa się z dwóch ciągów technologicznych pracujących 24h/d, a proces suszenia odbywa się w niskiej temperaturze, z wykorzystaniem suchego powietrza krążącego w obiegu zamkniętym wewnątrz urządzenia. Obie linie suszarnicze mają łączną nominalną wydajność 24 tony odparowanej wody na dobę.

– Suszarnie działające w oparciu o pompy ciepła mogą poszczycić się około trzykrotnie niższym zużyciem energii  niż suszarnie termiczne średnio i wysokotemperaturowe. Energia elektryczna do zasilania suszarni będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest biogaz produkowany na oczyszczalni ścieków, który w wyniku spalania w kogeneracji przetwarzany jest na ciepło i energię elektryczną. Docelowo planuję się budowę farmy fotowoltaicznej, z której energia elektryczna zasili montowaną suszarnię osadów. Do głównych zalet suszarni należy zaliczyć energooszczędność, brak emisji odorów, trwałość – zaznacza Marek Karolczak, prezes spółki Wodkan.

Osad po wysuszeniu do poziomu minimum 90 % suchej masy będzie można zagospodarować na kilka sposobów m.in. przekazać do cementowni, czy też do elektrociepłowni na paliwa alternatywne.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments