Ostrowski Rower Miejski

Dzisiaj podpisana została umowa na zakup i montaż dwóch kolejnych stacji roweru miejskiego. W kwietniu nowe stacja zamontowane zostaną na terenie Centrum Przesiadkowego oraz na ostrowskim Rynku.

Kolejne stacje rowerowe powstaną w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” o wartości ponad 42 milionów złotych, na który Miasto pozyskało niemal 32 miliony złotych dofinansowania.

– Dwie nowe stacje to w sumie 30 stanowisk oraz 20 rowerów. System roweru miejskiego, który funkcjonuje w Ostrowie będzie już zatem liczył 12 stacji i przekroczy łączną liczbę stu rowerów. Są chętni na korzystanie z Systemu Roweru Miejskiego, dlatego będziemy go systematycznie rozbudowywać. Chcemy, by finalnie nasz system liczył dwadzieścia stacji – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowski Rower Miejski został uruchomiony w 2017 roku. Początkowo składał się z dwóch stacji i 20 rowerów. System został znakomicie przyjęty przez mieszkańców, którzy korzystają z pojazdów nawet późną jesienią, w niskich temperaturach.

– Warto wspomnieć, że Ostrów Wielkopolski posiada niezwykle przyjazną taryfę wypożyczenia rowerów. To aż cztery godziny darmowego korzystania z roweru. W wielu miastach jest on dużo krótszy – nawet 15 minut, co wymusza oddanie i kolejne wypożyczenie roweru na dłuższej trasie. Statystyki wypożyczenia są wówczas oczywiście wyższe, jednak to ostrowianie mają większy komfort korzystania z systemu – tłumaczy Jakub Giza, specjalista Nextbike ds. relacji z samorządami.

W tej chwili trwa przegląd rowerów po długim sezonie i wykonanie niezbędnych napraw, tak, by na wiosnę mieszkańcy mogli cieszyć się niezawodnym sprzętem.

– Trzeba pochwalić mieszkańców Ostrowa, ponieważ rowery nie są uszkodzone, nie zdarzają się dewastacje – co nie jest normą w innych miastach. Po zimowym przeglądzie wrócą na miejskie ulice. Choć z założenia jest to rower miejski, mieszkańcy wykorzystują go również do dalszych wycieczek. Największa odległość od miasta, którą odnotował nasz system to 25 kilometrów. 4-godzinny czas bezpłatnego wypożyczenia roweru umożliwia tego typu wycieczki – zapewnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, który na co dzień opiekuje się miejskimi rowerami.

Rowery miejskie będą dostępne od 1 marca 2019 roku. Dwie nowe stacje miesiąc później – od 1 kwietnia.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments