W Ostrowie Wielkopolskim modernizowane jest oświetlenie uliczne oraz stworzone zostaną w naszym mieście inteligentne przejścia dla pieszych.

– Rozpoczęliśmy od wymiany oświetlenia na nowoczesne lampy typu LED w osiedlach: Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie oraz Śródmieście i Osiedle Jana Pawła II – informuje prezydent miasta, Beata Klimek. – Kolejnym etapem tej modernizacji będzie stworzenie inteligentnych przejść. Znajdą się one przy ulicach: Wrocławskiej, Głogowskiej i Kościuszki w obrębie Ronda Bankowego, a także przy ul. Grabowskiej (w pobliżu ul. Osiedle Leśne). Są to przejścia, z których piesi korzystają bardzo często, a ich oświetlenie jest niewystarczające.

Przejścia będą wyposażone w inteligentny system wykrywania pieszych. Wyposażony w kamery system analizuje obraz pieszego i oświetla nie tyle samo przejście i jego strefę, ale głównie sylwetkę pieszego lub pieszych, którzy aktualnie znajdują się na przejściu. W przypadku braku ruchu pieszych ma być zmniejszane natężenie oświetlenia, a gdy ponownie pieszy zbliża się do przejścia system go wykrywa i ponownie doświetla. Ma to również pozwolić na zmniejszenie zużycie energii elektrycznej.

W jezdni przed takimi przejściami, zainstalowane zostaną również tzw. markery ostrzegawcze, które sygnalizują kierowcy, że zbliża się do przejścia.

Jak informuje prezydent miasta Beata Klimek – system, który zastosowany zostanie w Ostrowie Wielkopolskim jest jednym z najnowocześniejszych systemów w Europie. W naszym kraju istnieje tylko osiem takich przejść. To kolejny element Smart City, który wprowadzimy w naszym mieście. Montaż systemu zaplanowany został na początek przyszłego roku.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments