fot: UM Ostrów

W środę, 4 listopada, ogłoszony został przetarg na adaptacje parteru Domu Katechetycznego przy ul. Raszkowskiej i stworzenie tam oddziału Domu Dziennego Pobytu.

W naszym mieście powstanie kolejny oddział Domu Dziennego „Senior Wigor”. Będzie to miejsce nie tylko integracji i opieki nad seniorami, ale przede wszystkim będzie tu także świadczona opieka pielęgniarska, rehabilitacyjna i fizjoterapeutyczna. Czujemy się odpowiedzialni wobec pokolenia, które budowało Ostrów Wielkopolski i chcemy zapewnić im bezpieczną jesień życia – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki współpracy z ostrowską Parafią pw. Św. Antoniego Padewskiego  i jej proboszczem, księdzem prałatem Witoldem Szalą. Parter budynku zostanie udostępniony Miastu w ramach umowy bezpłatnego użyczenia.

– Na jednym z naszych spotkań pojawiła się idea stworzenia miejsca spotkań dla osób starszych i niepełnosprawnych w centrum Ostrowa. Podchwyciłem ją – zaproponowałem, że nie trzeba nic budować. Mamy duży Dom Katechetyczny, który jest wykorzystywany, ale w części. Są pomieszczenia, które stoją puste. Pomysł, który się pojawił – stworzenia tutaj Domu Seniora – jest pomysłem w dziesiątkę  – zaznacza ks. Prałat Witold Szala, proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Placówka będzie zapewniać możliwość pobytu dziennego, co najmniej 8 godzin od poniedziałku do piątku. Centrum zapewniać będzie również możliwość spożycia ciepłego posiłku.

– Planujemy zaadoptować część parteru – 350 m²  powierzchni użytkowej. Projekt zakłada kompleksową modernizację tej części Domu Katechetycznego. Przede wszystkim zostanie on dostosowany do potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Powstanie rampa z platformą, która będzie ten dostęp umożliwiać. Zostaną wymienione wszystkie sieci: sieć wodno – kanalizacyjna, sieć elektryczna, zmodernizowana zostanie wentylacja. Zostanie wymieniona stolarka zarówno drzwiowa, jak i okienna. Powstanie tutaj bardzo dobrze zorganizowane miejsce dla naszych, ostrowskich seniorów – dodaje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Seniorzy będą mogli korzystać z jadalni z funkcją sali spotkań, sali aktywności wyposażonej w sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenia klubowego wyposażonego w biblioteczkę, sprzęt RTV, szatni, pomieszczenia do terapii indywidualnej, do odpoczynku z miejscami do leżenia, pokoju opieki pielęgniarskiej, szatni, łazienki przystosowanej do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami oraz dwie toalety z prysznicami, pomieszczeń kuchennych umożliwiających podgrzanie posiłków oraz pomieszczeń dla pracowników. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koszt zadania które będzie realizowane w ramach Wielkiego Programu Rozwoju Miasta do 2023 roku jest szacowany na kwotę 1,8 mln złotych, z czego 1,6 mln złotych to prace budowlane, a 200 tys. złotych wyposażenie obiektu. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki wsparciu banku Unii Europejskiej.

Otwarcie Centrum Pobytu Dziennego przy ul. Raszkowskiej 39 planowane jest na styczeń 2022 roku.

Zobacz również: Będzie nowe przedszkole w Ostrowie. Ogłoszono przetarg na jego budowę
ŹRÓDŁOUM Ostrów
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments