Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, jak rząd chce walczyć ze wzrostem cen i drożyzną w Polsce. Pokazano założenia tarczy antyinflacyjnej.

Jak przekazano nastąpi obniżka cen paliw poprzez obniżenie akcyzy oraz paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Ma zostać obniżony na 3 miesiące VAT na gaz ziemny oraz na energie elektryczną.

Wprowadzony zostanie również dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1150 zł w zależności od gospodarstwa domowego. W ten sposób rząd zrekompensuje koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc. Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł,  a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r. 

Założenia tarczy antyinflacyjnej. Tak rząd chce walczyć ze wzrostem cen w Polsce:

Zobacz również: Opłaty za śmieci w Ostrowie w górę. Radni zdecydowali
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Najbardziej podoba mi się „dopłata 400 zł W SKALI ROKU”

Akurat obniżka. Wszystko jeszcze bardziej wzrośnie