Projekt promujący turystykę wiejską opartą na dziedzictwie kulturowym, kulinarnym i przyrodniczym Antonina zrealizuje gmina Przygodzice. Zakłada on współpracę lokalnych instytucji, przedsiębiorców, samorządów i organizacji pozarządowych.

Celem założenia jest wdrożenie w życie pomysłów na promocję tej miejscowości i stworzenie kompleksowej oferty turystycznej.

– Chcemy promować specyfikę i oryginalność Antonina wkomponowaną w jego atrakcje, krajobraz, a także tradycyjną kuchnię -mówi wójt Krzysztof Rasiak. – Spotkaliśmy się, by opracować wspólny szkielet działań, które spowodują, że wizerunkowo Antonin zyska, a poszczególne oferty miejscowych firm i instytucji będą się tutaj uzupełniały. Liczę, że uda nam się stworzyć pewną ofertę całościową i katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.

Jak zaznacza wójt, działania te mają także pomóc Antoninowi w aplikowaniu do Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Sieć w odniesieniu ogólnopolskim ma stworzyć listę wsi, które byłyby miejscami atrakcyjnymi dla turystów zainteresowanych życiem wiejskim, historią danych rejonów, czy tym, jak żyło się lub żyje obecnie mieszkańcom.

Planowane w tym roku przez gminę rewitalizacje: schroniska młodzieżowego w położonym po sąsiedzku Ludwikowie oraz stacji PKP w Antoninie i inwestycje w ośrodku „Lido”, mają istotnie przyczynić się do budowania marki turystycznej Antonina.

O wspólnych zamierzeniach dyskutowali w środę w sali wiejskiej w Antoninie: wójt Krzysztof Rasiak, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu – Dariusz Grodziński, kierownik pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Anna Kubiak, sołtys Ludwikowa, radna Ludwikowa i Antonina – Iwona Król, reprezentujące ośrodek „Lido” – WiesławaMarlena Mucha, właściciel Restauracji i Pensjonatu „Lido” Adam Kowalski, prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska z Przygodzic – Beata Pichet, członkowie Rady Sołeckiej wsi Antonin: Paweł Sołtysiak, Damian Talaga, zastępca sołtysa – Roman Bladziak oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin – Tomasz Rychlik.

Perłą wielkopolskiego Antonina jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów – miejsce odbywającego się w nim Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni.
Festiwal upamiętnia wizyty Fryderyka Chopina w antonińskim majątku księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Chopin przebywał w Antoninie dwukrotnie w latach 1827 i 1829, grał i dawał lekcje księżniczce Wandzie Radziwiłłównie. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę.

Pobyt kompozytora w Antoninie przypomina także salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina przechowywany w pałacu.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie „Antonin” oraz Centrum Kultury i Sztuki. Jednym z mecenasów tego wydarzenia jest gmina Przygodzice.

 

 




ŹRÓDŁOUG Przygodzice, Tomasz Wojtasik
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments